PARTNER PORTALU

PKP przekazało 108 działek pod Mieszkanie Plus

PKP przekazało na potrzeby programu Mieszkanie Plus 108 nieruchomości zlokalizowanych w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców na terenie całego kraju, poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Grunty te znajdują się m.in. w Krakowie, Gdańsku i Szczecinie.

Autor: PAP 05 stycznia 2018 14:56

Na konferencji prasowej w piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski przypomniał, że Mieszkanie plus jest jednym ze społecznych programów polskiego rządu. "Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem jest naszym podstawowym dążeniem. Bardzo się cieszę, że dzięki PKP SA do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) trafią kolejne grunty pod budowę tanich mieszkań na wynajem" - powiedział.

Mamiński zapowiedział, że PKP SA do końca czerwca br. przekaże do KZN kolejne wykazy nieruchomości w 700 polskich miastach poniżej 20 tys. mieszkańców, które będzie można wykorzystać w programie Mieszkanie plus.

PKP SA już wcześniej przekazały grunty na rzecz tego programu. Od 7 listopada 2017 r. spółka wytypowała do rządowego programu już 238 nieruchomości o powierzchni prawie 600 ha, których szacunkowa wartość wynosi ok. 1,3 mld zł.

Prezes PKP SA przypomniał, że nie wszystkie przekazywane do KZN grunty będą spełniały wymagane przez KZN oczekiwania. KZN, który zarządza gruntami przekazanymi na rzecz Mieszkania plus, w terminie 180 dni od przekazania wykazów wybierze te nieruchomości, którymi będzie zainteresowany, a w ciągu kolejnych 180 dni potwierdzi swoje zainteresowanie i przystąpi do kupna gruntów od PKP SA.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstaje tzw. bank ziemi, który odpowiada za zagospodarowanie nieruchomości Skarbu Państwa. Grunty, które wchodzą do KZN są przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Maksymalny czynsz w lokalach z programu będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów. Jak wynika z projektu rozporządzenia, maksymalny czynsz miesięczny za 50-metrowe mieszkanie np. w woj. podlaskim wyniesie najmniej w Polsce, bo 485,5 zł z opcją dojścia do własności, a sam najem - 340 zł. Z kolei w woj. małopolskim będzie się to kształtować na poziomie odpowiednio - 569,5 zł z opcją oraz 399 zł za sam wynajem. W woj. wielkopolskim czynsz z ratą wykupu mieszkania wyniesie 565 zł, a za samo wynajmowanie lokator zapłaci 395,5 zł.

Najdrożej wynajem z opcją dojścia do własności będzie kosztować na Mazowszu - 612 zł, natomiast za sam wynajem lokator zapłaci 428,5 zł.

Zakłada się, że pierwsze budynki w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa powstaną w 2019 r.

KZN podpisał już porozumienia na budowę blisko 6 tys. mieszkań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych