PARTNER PORTALU

Planujesz budowę domu? O tym musisz wiedzieć

Jak najlepiej przygotować się do budowy i jakie kroki należy wykonać? Zadanie nie jest łatwe. Odpowiedzi na najważniejsze pytania udziela Marcin Śniegowski z pracowni HomeKONCEPT.

Autor: housemarket.pl 01 sierpnia 2017 11:30

Najważniejszą kwestią zawsze pozostaje budżet, który trzeba określić już na wstępnym etapie planowania budowy domu. Ustalmy kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup działki, a jaką na budowę domu. Wyznaczenie górnej granicy możliwości finansowych znacznie ułatwi poszukiwania odpowiedniej działki i projektu.

Ceny działek można łatwo sprawdzić na portalach ogłoszeniowych, natomiast z aktualnymi kosztami budowy domów w stanie surowym i deweloperskim najlepiej zapoznać się bezpośrednio w pracowniach projektowych, oferujących gotowe projekty domów. Nie należy zapominać o zaplanowaniu pewnej kwoty na wykonanie podjazdów, założenie ogrodu oraz ogrodzenie całej posesji.

Działkę szukać najlepiej w okolicy, która nam się najbardziej podoba. Koniecznie sprawdźmy też najbliższe sąsiedztwo miejsca, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Zwróćmy uwagę również na powierzchnię i kształt działki, ponieważ to do niej będziemy musieli dopasować konkretny projekt domu, który pozwoli na optymalne wykorzystanie terenu. Nie należy też zapominać o cenie, musimy wziąć pod uwagę wszystkie “za” i ”przeciw” i dopiero zdecydować się na zakup.

Ważne też jest sprawdzenie tzw. uzbrojenia działki, czyli możliwości przyłączenia projektowanego domu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej. Możliwości są dwie: kupić działkę tańszą i samodzielnie poświęcić czas i pieniądze na doprowadzenie mediów, albo zainwestować w droższą z mediami. Uzbrojenie można sprawdzić, składając wniosek do odpowiednich dostawców mediów o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci

Przy wyborze działki należy ustalić również jej stan prawny. Najważniejsze informacje zawsze znajdziemy w księdze wieczystej. Dowiemy się stamtąd m.in. kto jest właścicielem gruntu i czy jest on obciążony np. hipoteką czy służebnością. Natomiast w urzędzie gminy sprawdzimy, czy dany teren został objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Należy pamiętać, że nie wszędzie obowiązuje MPZP, w niektórych przypadkach będą to Warunki Zabudowy.

MPZP określa warunki zabudowy i zagospodarowania działki oraz nieruchomości sąsiednich. Dowiemy się z niego m.in. o jej przeznaczeniu, czy jest rolna, czy budowlana, albo, czy wokół naszego domu mogą powstać w przyszłości lokale usługowe. Znajdzie się tu informacja, jaki rodzaj zabudowy oraz kształt dachu jest dopuszczalny na danym terenie. Sprawdzimy też, jaki jest aktualny dojazd do nieruchomości i czy w przyszłości powstanie nowa droga i o jakim statusie; publicznym czy prywatnym.

Projekt domu

Warto skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów domów, lub w przypadku nietypowej działki, zamówić projekt indywidualny. Co ważne, gotowe projekty są znacznie tańsze niż te, przygotowane na indywidualne zamówienie, ich ceny zaczynają się już od 2 tys. zł. Trzeba również pamiętać o minimalnych odległościach od granicy działki.

Przepisy prawne przewidują, że minimalna odległość budynku od sąsiedniej działki budowlanej powinna wynosić nie mniej niż 4 metry, gdy jest do niej zwrócony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi. W przypadku, gdy ściana budynku nie ma żadnych otworów, odległość wynosi 3 metry.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych