PARTNER PORTALU

Podlaskie: ponad 68 mln zł na lepszą ewidencję gruntów i budynków

Szybszy i łatwiejszy - bo elektroniczny - dostęp do dokumentów geodezyjnych potrzebnych np. do budowy domu czy przebudowy drogi ma być głównym efektem projektu, który za ponad 68 mln zł będzie zrealizowany w Podlaskiem.

Autor: PAP 18 grudnia 2017 15:04

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz przewodniczący specjalnie powołanego w tym celu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego - starosta siemiatycki Jan Zalewski.

Prawie 58 mln zł to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020., reszta to wkład własny powiatów - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter.

Obecnie tylko 10 proc. dokumentów ewidencji geodezyjnej w regionie jest w formie elektronicznej, dzięki projektowi się to zmieni - mówił marszałek województwa podlaskiego.

Prace nad ewidencją geodezyjną będą zrealizowane do 2022 r. - powiedział dziennikarzom starosta siemiatycki Jan Zalewski. "Zrealizowany projekt zapewni szybszy dostęp do wiedzy geodezyjnej i informatycznej dla mieszkańców naszego województwa. To jest główny cel, główna idea realizacji tego projektu" - powiedział Zalewski.

Starosta dodał, że obecnie jest tak, że aby dostać wypis i wyrys danej działki trzeba składać w powiecie stosowny wniosek, po realizacji projektu będzie to można dostać drogą elektroniczną, w systemie informatycznym, mieszkańcy będą mieć dostęp do wiedzy o granicach działek, jak na nich są usytuowane budynki. Związek powiatów będzie ogłaszał przetargi na prowadzenie poszczególnych prac.

Dane geodezyjne o działkach, gruntach są potrzebne do wielu różnych decyzji, np. gdy chcemy budować dom, przebudować drogę, grunty zmieniają właścicieli, co niesie za sobą potencjalne konflikty. Lepsza ewidencja geodezyjna skróci czas podejmowania decyzji i pozwoli uniknąć tych konfliktów - podkreślił członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski. "Dzięki uporządkowaniu ten proces się po prostu skraca" - dodał.

Krajewski powiedział, że podlaskie powiaty mają często stare dane z lat 60-tych XX w. i wymagają one aktualizacji. "A dzisiaj tak naprawdę i rolnicy i przedsiębiorcy i mieszkańcy całego województwa podlaskiego z tych danych często korzystają i te dane muszą być jak najbardziej aktualne, zdigitalizowane" - mówi Krajewski.

Marszałek Leszczyński powiedział, że poprawa warunków życia mieszkańców i tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości to ważne cele zapisane w strategii rozwoju regionu. "Cyfryzacja w różnych obszarach jest bardzo ważna. W tej chwili bez cyfryzacji praktycznie postępu też nie można osiągnąć" - dodał Leszczyński.

Marszałek poinformował, że zmodernizowane zasoby geodezyjne będą udostępniane na portalach samorządowych, by mogli z nich korzystać mieszkańcy i przedsiębiorcy. "To jest właśnie główne założenie, żeby tworzyć jak najlepsze warunki też do inwestowania, do rozwoju gospodarczego" - mówił Leszczyński i podkreślił, że przecież zanim ktoś zacznie jakąś inwestycję najpierw musi udać się do geodety.

W ramach projektu będzie zewidencjonowany obszar ponad 680 tys. ha (470 tys. działek i ponad 140 tys. budynków). Dokumenty będą w formie cyfrowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych