PARTNER PORTALU

Podtrzymujemy szczytną tradycję

W ramach programu Mieszkanie Plus wystartował konkurs dla studentów "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego". Jest on zorganizowany przez Politechnikę Warszawską, BGK Nieruchomości i Fundację BGK. O tym jak stan konkursu wygląda na dziś oraz jak powinny wyglądać mieszkania przyszłości opowiada Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Autor: Alicja Pietrowska 27 listopada 2017 08:55

Dlaczego zdecydowali się Państwo na podjęcie takiej inicjatywy?

O konkursie skierowanym do studentów i absolwentów myśleliśmy od dawna. Jesteśmy ciekawi, jaką wizję budownictwa mieszkaniowego przedstawi młode pokolenie. Pomysły profesjonalistów poznaliśmy już w trakcie konkursu na projekt domu modelowego. Wówczas czekaliśmy na szczegółowe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, stąd w sposób naturalny kierowaliśmy tę ofertę do doświadczonych pracowni. Ten konkurs osiągnął swój cel – w oparciu o nagrodzone projekty przygotowywane są już konkretne inwestycje mieszkaniowe.

W konkursie ideowym chodzi o coś zupełnie innego. Liczymy na nieskrępowane schematami i sztywnymi kryteriami pomysły młodych ludzi – studentów i absolwentów uczelni wyższych. Głęboko wierzę, że te śmiałe wizje mogą istotnie wzbogacić polską myśl architektoniczną i urbanistyczną, a także umożliwić lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii budowalnych i narzędzi cyfrowych. Dzięki temu budownictwo mieszkaniowe w Polsce może być nie tylko bardziej dostępne cenowo, ale też lepiej dostosowane do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych.

Co jest głównym wyzwaniem stawianym przed uczestnikami konkursu?

Z całą pewnością kluczowym wyzwaniem jest odrzucenie dotychczasowych schematów. Zachęcamy studentów, żeby mieli odwagę myśleć nieszablonowo i narysować coś zupełnie nowego. Zdaję sobie sprawę, że architekci, którzy od lat są aktywni zawodowo, dostosowują swoje pomysły do zapotrzebowania rynku. W tym konkursie studentów nic nie ogranicza, dlatego mam nadzieję, że ich projekty będą kreatywne, odważne i inspirujące dla ich starszych kolegów po fachu.

Jak na dzień dzisiejszy oceniają Państwo stan konkursu? Czy polscy studenci wykazują zainteresowanie tego rodzaju działaniami?

Zainteresowanie jest spore, o czym świadczy m.in. liczba pytań ze strony młodych ludzi. Oczywiście realną skalę będziemy mogli ocenić dopiero 14 grudnia, kiedy mija termin nadsyłania prac. Mamy świadomość, że oferta konkursów studenckich jest dziś bogata. Zatem z jednej strony mamy sporą konkurencję, z drugiej zaś – wiemy, że studenci chcą sprawdzać swoje umiejętności nie tylko na wykładach, ale także poza murami uczelni.

Jak ważna jest rola zaangażowania środowiska akademickiego w realizację programu Mieszkanie Plus?

Środowisko naukowe jest dla nas bardzo ważne. Do budowy mieszkań dostępnych nie wystarczą jedynie pieniądze, potrzebna jest także unikatowa wiedza. Dlatego organizatorami konkursu „Dom jutra” są wspólnie BGK Nieruchomości i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. To kontynuacja szczytnej tradycji, sięgającej dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Bank Gospodarstwa Krajowego ściśle współpracował ze środowiskiem warszawskiego Wydziału Architektury. Efektem były doskonale zaprojektowane, a jednocześnie dostępne cenowo osiedla mieszkaniowe, będące do dziś przykładem wybitnej architektury i urbanistyki.

Dziś innowacyjne pomysły często nie wychodzą poza mury polskich uczelni. Chcemy to zmienić. Podczas inauguracji naszego konkursu w czerwcu br. pan premier Jarosław Gowin podkreślał, że jest to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu. Zgodnie ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, chcemy być częścią szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych