PARTNER PORTALU

Pogarsza się koniunktura w budownictwie

Przedsiębiorcy budowlani pesymistycznie oceniają grudniową koniunkturę w budownictwie. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z woj. lubuskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego.

Autor: HouseMarket.pl 21 grudnia 2015 16:19

W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 16,1 (przed miesiącem minus 11,6) – wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w grudniu 2015 roku”.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 25 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10,6 proc. i 22,2 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Diagnozy oraz prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w listopadzie. Przedsiębiorcy zapowiadają nieco większy od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 22,8 proc. (przed rokiem 20,6 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Grudzień jest piątym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Jednostki ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają w grudniu koniunkturę pesymistycznie. Jedynie podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego formułują oceny koniunktury zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Przedsiębiorstwa z pozostałych województw oceniają koniunkturę bardziej niekorzystnie. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa lubuskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych