PARTNER PORTALU

Polacy budują domy na potęgę

Wysokie ceny mieszkań, to jeden z czynników, który przeważnie skłania do budowy własnego domu - sugerują dane zebrane przez Open Finance. Efektem optymizmu, który panuje na rynku mieszkaniowym towarzyszy dziś też najwyższa od ponad 8 lat liczba domów, które Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Autor: PAP 25 października 2017 08:54

"Ponad 90 tysięcy rozpoczętych budów domów w ciągu ostatnich 12 miesięcy to jest naprawdę bardzo wysoki wynik" - podkreślił w rozmowie z PAP Bartosz Turek powołując się na dane GUS. "Polacy budują przede wszystkim dlatego, że poprawia się ich sytuacja materialna. Rośnie zatrudnienie, rosną wynagrodzenia, do tego mamy program 500 plus, który pomaga wielu gospodarstwom domowym" - stwierdził ekspert.

Jak mówił Turek, na budowlany popyt wpływa jeszcze jeden bardzo ważny czynnik: "Mieszkania drożeją, a gdy drożeją, to działa taki mechanizm - jeżeli mieszkania są coraz droższe, to Polacy chętniej budują na własne potrzeby domy jednorodzinne".

Podobna sytuacja miała miejsce - jak tłumaczył Turek - w okresie ostatniego boomu, w latach 2005-2008, kiedy mocno drożały mieszkania. "W największych miastach podrożały one nawet o połowę i to też spowodowało, że o ponad połowę wzrosła wówczas liczba domów budowanych przez osoby fizyczne na własne potrzeby" - zauważył analityk.

Jak stwierdził ekspert powołując się na dane NBP, od połowy 2013 roku mamy do czynienia z bardzo powolnymi wzrostami cen. "One przyspieszyły w roku 2016 i efekt mamy natychmiastowy. Po mniej więcej roku gwałtownie wzrosła liczba domów, które Polacy zaczęli budować" - mówił Bartosz Turek.

Korelacja cen mieszkań z liczbą rozpoczętych inwestycji nie jest według Turka przypadkowa. "To przesunięcie roczne jest spowodowane tym, że zanim urodzi nam się w głowie pomysł budowy domu, to przecież musimy kupić ziemię, zdobyć odpowiednie pozwolenie i dopiero wtedy możemy rozpoczynać budowę, także to przesunięcie roczne, czasami dwuletnie jest uzasadnione" - mówił analityk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych