PARTNER PORTALU

Polacy chcą mieszkać luksusowo

Apartamenty z najwyższej półki cieszą się powodzeniem. Kupowane są zwłaszcza w celach inwestycyjnych. Nabywcy chcą mieszkać w atrakcyjnych lokalizacjach, budynkach o nieprzeciętnej architekturze, z ciekawymi udogodnieniami. Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach liczba Polaków zainteresowanych luksusowymi mieszkaniami będzie wzrastać.

Autor: housemarket.pl 08 marca 2018 14:46

Rozkwit luksusowych nieruchomości

Jak wynika z raportu Luxury Realty Map, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty, rok 2016 był pod względem sprzedaży nieruchomości premium i luksusowych bardzo korzystny. Sprzedano niemal 2 tys. apartamentów i rezydencji za łączną sumę 3,6 mld zł. W porównaniu do roku 2012 odnotowano wzrost o około 40 proc.

Według prognoz autorów raportu, przez co najmniej 5 najbliższych lat sprzedaż ta będzie się sukcesywnie zwiększać. Wpływ na to ma przede wszystkim bogacenie się polskiego społeczeństwa oraz rosnąca skłonność do inwestowania kapitału w nieruchomości. Z danych na temat światowego bogactwa, opublikowanych przez Credit Suisse, wynika, że Polacy w ostatnim roku pomnażali swój majątek najszybciej na świecie. Za nami uplasował się Izrael oraz RPA.

- Sytuacja materialna Polaków się poprawia, ale najszybciej bogacą się ci, posiadający najbardziej pokaźny kapitał. Dlatego chętnie zwiększają oni swój portfel mieszkaniowy, inwestując w drogie nieruchomości - twierdzi Witold Padlewski ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Jednak pomimo rozkwitu ekskluzywnych apartamentów w naszym kraju , wciąż nie dorównujemy światowym trendom, zwłaszcza pod względem powierzchni takich lokali i ich wyposażenia - dodaje.

Pod płaszczem Warszawy

Rynek luksusowych apartamentów skupiony jest wokół 5 największych aglomeracji. Z danych Poland Sotheby’s International Realty za 2016 rok wynika, że liderem w sprzedaży mieszkań premium pozostawała niezmiennie Warszawa, gdzie dokonano prawie połowy wszystkich transakcji. Drugie miejsce zajmuje Wrocław i Gdańsk - 7 proc. sprzedanych nieruchomości, Kraków - 5 proc., a Poznań - 3 proc. W stolicy metr kwadratowy luksusu zaczyna się od 14 700 zł, we Wrocławiu i Trójmieście od około 12 tys. w Krakowie od 11 430 zł, a w Poznaniu próg ten to 10 tys. Za najdroższe mieszkanie w stolicy trzeba zapłacić prawie 65 tys. za mkw. 

- Większość takich apartamentów kupowana jest pod wynajem krótkoterminowy. Dlatego największym zainteresowaniem nabywców cieszą się mieszkania zlokalizowane w samych sercach aglomeracji - zwraca uwagę Witold Padlewski. - Inwestycje na użytek własny stanowią znacznie mniejszą część takich transakcji, przeważnie są to apartamenty wakacyjne, położone w kurortach nadmorskich - dodaje.

Porównując Polskę z Europą Zachodnią czy Stanami Zjednoczonymi, okazuje się, że ceny nieruchomości premium, szczególnie dla zagranicznych inwestorów, są u nas stosunkowo niskie. Daleko nam do “alei miliarderów” na Manhattanie, gdzie metr kwadratowy kosztuje około 380 tys. zł czy apartamentów w centrum Londynu, gdzie za mkw powierzchni mieszkania trzeba zapłacić niemal 254 tys. zł. Jednak dla Polaków 20 tys. zł za mkw luksusu nad Wisłą to wciąż ogromna suma.

Czego oczekuje zamożny klient?

Klient klasy premium jest świadomy swoich potrzeb oraz możliwości. Ma wysokie wymagania, zwraca uwagę na rozwiązania architektoniczne i wystrój wnętrz. Na każdym etapie inwestycji wymaga opieki na najwyższym poziomie oraz komunikacji, która jest prowadzona dwustronnie. Dlatego coraz większą rolę w promocji takich inwestycji zaczynają odgrywać media społecznościowe.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych