PARTNER PORTALU

Polacy chcą mieszkania z katalogów

Mieszkania urządzamy z potrzeby zmian, zwiększenia funkcjonalności i wprowadzenia nowych rozwiązań. Inspiracji dostarczają czasopisma i strony internetowe. Tak, według nowych badań, kształtują się wnętrzarskie trendy w polskich domach.

Autor: Housemarket.pl 28 października 2015 13:29

Takie wnioski płyną z raportu „Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności”, opracowanego latem 2015 roku. Jest to wspólny projekt badawczy Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego i wydawnictwa meble.pl. Publikacja odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące urządzania mieszkań Polaków. Wynika z niej, że mieszkamy bardziej świadomie i doceniamy rozwiązania pozwalające mieszkać wygodniej. A podnoszenie komfortu jest niezbędne – ponad połowa respondentów zadeklarowała, że mieszka w bloku, z czego prawie ½ w mieszkaniu o powierzchni od 50 do 69 metrów kwadratowych.

Wygodniej niż kiedyś

Jaki układ mają te przestrzenie? Najczęstszym jest zestawienie kuchnia + łazienka + przedpokój i 1, 2 lub 3 pokoje. Dla niektórych dom jest miejscem pracy (ok. 30 proc. ankietowanych), a domowe biuro lub pracownię posiada trochę ponad 24 proc. badanych.

- Polacy od lat mieszkają na zbliżonym metrażu, ale zmieniają się nasze wymagania, co do użytkowanej przestrzeni. W mieszkaniach możemy pomieścić więcej i funkcjonować inaczej niż kilkanaście lat temu – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele. – To w dużej mierze zasługa nowoczesnych rozwiązań, takich jak meble wielofunkcyjne, a także okuć budowlanych w stylu popularnych ostatnio systemów przesuwnych, które poruszanie się po mieszkaniach czynią wygodniejszym.

Ekspert dodaje, że zastosowanie nowych technologii budowlanych i okuciowych daje odczuwalną różnicę komfortu szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie spotkać można niewielkie przedpokoje, ciasne korytarze i obszary, gdzie na tradycyjne rozwiązania (np. drzwi otwierane po łuku lub standardową zabudowę kuchenną) zwyczajnie nie ma miejsca.

Chcemy mieszkań z katalogów

Co skłania nas do zmiany aranżacji? Dla największego odsetka Polaków motywatorem zakupu wyposażenia jest potrzeba zmiany estetyki wnętrza (ok. 38 proc.). Niewiele mniej decyduje się na nowe meble z powodu zużycia dotychczasowych (prawie 35 proc.). Dobrym sygnałem dla stolarzy jest wiadomość, że wśród głównych motywacji można wymienić potrzebę użytkowania mebli o nowych funkcjach – 25 proc.

- Dzisiejsze meble, szczególnie te wykonywane na zamówienie, mają wyjątkowe możliwości. Wystarczy wspomnieć o frontach, które niemal otwierają się same, o windach regulujących wysokości blatów lub zawiasach amortyzujących siłę zamykania do tego stopnia, że przysłowiowe huknięcie drzwiczkami staje się przeszłością – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Z zakupu mebli na zamówienie skorzystała niemal połowa przebadanych Polaków. Najczęściej były to meble kuchenne, które są jednocześnie jednymi z najczęściej wymienianych. Skąd popularność mebli na wymiar? Niemal 80 proc. respondentów ocenia, że są one lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wśród określeń znajdują się też te, mówiące o ich oryginalności, modnym charakterze, większej estetyce oraz lepszej jakości wykonania i zastosowanych komponentów.

- Meble na wymiar mogą służyć latami i bardzo długo pozostawać w dobrym stanie. Ważne jest jednak, by były realizowane na okuciach renomowanych producentów, zastosowane materiały wykazywały się dużą odpornością na użytkowanie, a sam projekt idealnie pasował naszym gustom – mówi Jakub Malinowski. – Co prawda takie meble są droższe, ale to jednorazowy wydatek. Meble niższej jakości wymienimy częściej, co przełoży się na wysokie koszty.

Co ciekawe, jesteśmy bardzo samodzielni w planowaniu wystroju mieszkań. Marki odkrywamy sami (47 proc.), dowiadujemy się o nich od znajomych i rodziny (30 proc.) lub z Internetu (28 proc.). Inspiracji szukamy w czasopismach (ok. 37 proc.) i na stronach internetowych (ok. 30 proc). Z jednej strony to pozytywna wiadomość, z drugiej sygnał, że wciąż zbyt rzadko korzystamy z porad architektów i projektantów wnętrz. Podczas samodzielnej aranżacji mieszkania (szczególnie nowego lub zaraz po remoncie), trudno ustrzec się kosztownych błędów. Ekspercka konsultacja to najprostszy sposób, by ich uniknąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych