PARTNER PORTALU

Polacy chętniej biorą kredyty na mieszkanie

W 2015 roku banki udzieliły 181 tys. kredytów mieszkaniowych, których łączna wartość wynosiła blisko 40 mld zł – wynika z danych Związku Banków Polskich.

Autor: HouseMarket.pl 12 maja 2016 12:44

To wzrost o odpowiednio 4,16 proc. i 6,78 proc. w stosunku do 2014 roku. Jak eksperci tłumaczą większe zainteresowanie zakupem nieruchomości?

Raz na kwartał Związek Banków Polskich prezentuje informacje o rozwoju rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych w ramach raportu AMRON-SAFiN. Po mało optymistycznych wynikach za trzeci kwartał, najnowsze dane okazały się zaskoczeniem dla ZBP – liczba nowych kredytów była wyższa o 10,84 proc. w ujęciu kwartalnym, a wartość o 9,03 proc. Publikacja danych za czwarty kwartał stwarza możliwość podsumowania 2015 roku.

Dobry rok

W skali 2015 roku banki udzieliły 181 325 nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 39,3 mld zł. To odpowiednio o 4,16 proc. i 6,78 proc. więcej niż w 2014 roku. W efekcie miniony rok zamknął się wynikiem zbliżonym do uzyskanego w kryzysowym 2009 roku, w którym udzielonych zostało 189 tys. kredytów o wartości 38,7 mld zł. Według Związku Banków Polskich, kluczowym dla osiągnięcia tego stanu były wyniki odnotowane w czwartym kwartale 2015 roku i wyższa niż początkowo zakładano aktywność klientów.

Zdaniem Tomasza Wilczka, dyrektora generalnego RED Real Estate Development, powodów zwiększonego zainteresowania klientów jest kilka. – Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna, deweloperzy mają różnorodną ofertę, a klienci duży wybór. Nie bez znaczenia pozostają niskie stopy procentowe, które skłaniają do zaciągania tanich kredytów – mówi Tomasz Wilczek.

 Większy wkład własny

Źródła większego zainteresowania można się dopatrywać również w 15-procentowym wymogu w zakresie wkładu własnego, który obowiązuje od początku 2016 roku (w 2015 roku było to jeszcze 10 proc., a w 2014 roku 5 proc.).

– Zmiany nie były tajemnicą, zostały ogłoszone o wiele wcześniej, dlatego wielu kredytobiorców zdążyło przygotować się zakupu nieruchomości. Jak pokazują badania, największy odsetek kupujących wpłaca wkład własny na poziomie powyżej 30 proc. - mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni Ultra Nova.

Słowa eksperta potwierdza raport TNS Polska. Wkład własny na poziomie powyżej 30 proc. deklaruje 27 proc. respondentów. 22 proc. badanych podało, że wpłaca 11-20 proc. Z kolei 19 proc. kupujących osiąga poziom 21-30 proc., a najmniejszą grupę – 13 proc. - stanowią respondenci wpłacający do 10 proc.

MdM na finiszu

Zdaniem Romy Peczyńskiej, marketing managera poznańskiego Red Parku, klientów mobilizowała perspektywa wyczerpania budżetu rządowego programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 rok – środki zostały wykorzystane w zaledwie 3,5 miesiąca.

- W ostatnim czasie odczuwaliśmy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami dostępnymi
w MdM. Klienci zdają sobie sprawę, że program pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi Roma Peczyńska.

Zdaniem eksperta zakończenie przyjmowania wniosków na 2016 rok doprowadziło do szybkiego przyrostu chętnych na lata 2017 i 2018.

- Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków następuje na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. – Po wyczerpaniu środków, firmy deweloperskie będą konkurować ofertą dodatkową, na przykład wykończeniem mieszkań lub bezpiecznym
i wygodnym dla klientów systemem płatności 10/90 – dodaje.

Łączna wartość kredytów mieszkaniowych na koniec 2015 roku wyniosła nieco ponad 374 mld zł – wynika z danych bankowych gromadzonych w systemie SARFiN. Oznacza to wzrost całkowitego stanu zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych w polskich bankach o 6,77 proc. (23,728 mld zł) wobec wyniku odnotowanego na koniec 2014 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych