PARTNER PORTALU

Polacy kochają własne lokum i stabilizację

Zdecydowana większość Polaków woli mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu, niż je wynajmować. Statystyki Eurostatu wskazują, że około 83 proc. z nas mieszka we własnym lokalu. Zwykle wybieramy lokum na całe życie.

Autor: housemarket.pl 28 lutego 2018 12:37

Decyzję podejmujemy odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę wiele elementów i traktujemy ją wiążąco. Ponadto bardziej, niż inne nacje doceniamy posiadanie nieruchomości na własność. Zwykle chęć posiadania własnego mieszkania bezpośrednio wiąże się nowym etapem w życiu, w tym przede wszystkim założeniem, czy powiększeniem rodziny. Doskonale widać to na przykładzie klientów firm deweloperskich.

– Wśród klientów, którzy kupili domy na osiedlach Zielone Rabowice i Zielone Rabowice II, jest niemal 80 procent młodych ludzi przed 30 rokiem życia. Dla wielu z nich to pierwszy dom, a jednocześnie spełnienie marzeń – mówi Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży z biura Greenbud Development. - Zakup nieruchomości daje poczucie, że mamy coś na własność i nie musimy martwić się o przyszłość. Aż 70 procent z naszych klientów przychodzi do naszego biura, ponieważ chce wynajmowane mieszkanie zamienić na własny dom. Tym bardziej, że koszty zwykle są podobne – wyjaśnia Magdalena Błaszkowiak-Pepel z firmy Greenbud Development.

Oczywiście dla klientów marzących o pierwszym domu, czy mieszkaniu, ważna jest kwestia zdolności kredytowej, w tym także wkładu własnego, czyli kwoty, którą nabywca nieruchomości musi posiadać. Możliwe jest kupno w momencie, kiedy klient ma minimum 10 procent wartości mieszkania.

Wybierając pierwszy dom lub mieszkanie z myślą o zakupie, klienci na rynku nieruchomości kierują się ceną, ze względu na własną zdolność kredytową, ale to tylko jeden z mnóstwa czynników. Najważniejsza jest lokalizacja, ponieważ wciąż stanowi o atrakcyjności danej nieruchomości. Dla wielu osób marzeniem jest zamieszkać w swojej ulubionej części miasta lub przedmieść, ze względu na wygodny, sprawdzony dojazd do ważnych miejsc. W tym kontekście, warto wspomnieć, że coraz popularniejsze są tereny pod miastem.

Na to zainteresowanie starają się odpowiedzieć deweloperzy. Przykładowo Greenbud Development realizuje już kolejne osiedle w pobliżu Poznania i Swarzędza. W Rabowicach powstaje inwestycja Zielone Rabowice II. Pierwszy etap osiedla z 36 domami w zabudowie bliźniaczej, według harmonogramu ma być gotowy pod koniec 2018 roku. Także w 2018 roku będą toczyć się prace związane z drugim i trzecim etapem osiedla. Inwestor zaplanował, że powstanie dodatkowo łącznie 48 domów o powierzchni 75 i 84 mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych