PARTNER PORTALU

Polacy lubią mieszkać na swoim

Młode rodziny w Polsce charakteryzują się znacznie wyższą skłonnością do kupowania głównego miejsca zamieszkania niż w strefie euro.

Autor: HouseMarket.pl 04 grudnia 2015 11:07

Polska należy do grupy krajów, które charakteryzują się wysokim odsetkiem posiadania na własność głównego miejsca zamieszkania (76,4 proc.) na tle strefy euro - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”. Przeciętna wartość tego odsetka dla strefy euro wynosi 60,1 proc. Do krajów, gdzie posiadanie głównego miejsca zamieszkania jest stosunkowo mało rozpowszechnione należą m.in. Austria (47,7 proc.) i Niemcy (44,3 proc.). Na Słowacji natomiast około 90 proc. gospodarstw domowych jest właścicielami swojego miejsca zamieszkania.

Cechą szczególną sytuacji polskich gospodarstw domowych jest to, że młode rodziny w Polsce charakteryzują się znacznie wyższą skłonnością do kupowania głównego miejsca zamieszkania niż w strefie euro. Około 59 proc. gospodarstw domowych w Polsce, których głowa jest w wieku 16-34 lata posiada własną nieruchomość stanowiącą główne miejsce zamieszkania, natomiast dla krajów strefy euro odsetek ten wynosi 31,9 proc.

Natomiast rozpowszechnienie posiadania innych niż główne miejsce zamieszkania nieruchomości jest w Polsce niższe niż w strefie euro (odpowiednio, 19,1 proc. i 23,1 proc.).

 Gospodarstwa domowe w Polsce charakteryzują się wyraźnie wyższym odsetkiem posiadania majątku z prowadzenia własnej działalności gospodarczej (18,8 proc.) niż w krajach strefy euro (11,1 proc.). Podobne odsetki gospodarstw domowych posiadających aktywa z prowadzenia firm odnotowano w następujących krajach takich jak Cypr (19,5 proc.) czy Włochy (18,0 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych