PARTNER PORTALU

Polacy sięgają po droższe mieszkania

Rośnie popularność droższych nieruchomości, która jest wyraźnie dostrzegalna m.in. w Łodzi. Jedynie w Krakowie i Gdyni średnie ceny w transakcjach były niższe niż przed miesiącem.

Autor: HouseMarket.pl 15 października 2015 08:18

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym od kilku miesięcy są bardzo stabilne - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. We wrześniu zmiany w większości miast były bardzo niewielkie i wynosiły zaledwie dziesiąte części procenta. Dla kupujących oznacza to różnicę kilku lub kilkunastu złotych. – Warto zauważyć, że w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku średnia cena w 15 miastach jest niższa o 1,7 proc. W ciągu 12 miesięcy najwięcej straciły na wartości mieszkania w Katowicach (-6 proc.), Olsztynie (-4,7 proc.) , Krakowie (-4,4 proc.) – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl – Co ciekawe, jedynym miastem, w którym w ciągu ostatniego roku cena wzrosła jest Łódź, gdzie zmiana wynosi 3 proc. – dodaje ekspert.

Dostępność mieszkań z rządową dopłatą na rynku wtórnym w poszczególnych lokalizacjach jest niesłychanie zróżnicowana. W przypadku rynku warszawskiego zaledwie 1 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż spełnia kryteria programu MdM. Niemal niemożliwy jest również zakup lokalu z dopłatą w Krakowie i Wrocławiu, gdzie kolejno 2 proc. i 4 proc. ofert spełnia kryteria ceny i wielkości. – Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja np. w Katowicach, gdzie ponad połowa (55 proc.) sprzedawanych nieruchomości kwalifikuje się do dopłat. Podobnie wygląda sytuacja w Olsztynie (51 proc.), a niewiele mniej odpowiednich ofert można znaleźć w Gorzowie Wielkopolskim (47 proc.) – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Rynek wtórny na celowniku

We wrześniu klienci nabywający mieszkania na rynku wtórnym wybierali droższe oferty. Jedynie w Krakowie i Gdyni średnie ceny w transakcjach były niższe niż przed miesiącem. W pozostałych analizowanych lokalizacjach widać dość znaczące wahania cen w górę. – Najwyższe wzrosty obserwowane są w Łodzi. W ostatnich trzech miesiącach średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście do poziomu 3 604 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Także w Gdańsku nabywcy płacili więcej za swoje mieszkania. Cena ponownie wzrosła w tym mieście do poziomu ponad 5 tys. zł za mkw. i obecnie wynosi 5 154 zł. To o ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Niższe niż przed miesiącem ceny obowiązują w dwóch miastach – w Krakowie i Gdyni. W stolicy Małopolski za metr kwadratowy płacimy już znacznie poniżej 6 tys. zł (5775 zł), a w Gdyni średnie ceny obecne w transakcjach są o ponad 300 zł niższe niż w Gdańsku i wynoszą 4 802 zł. – W obu tych miastach obserwowana jest duża rozbieżność pomiędzy cenami ofertowymi, a tymi obowiązującymi przy zawieraniu transakcji. Różnica na poziomie 11 proc. pokazuje, że podaż dość znacznie odbiega od możliwości nabywczych klientów dokonujących zakupów w tych miastach – zauważa ekspert Metrohouse.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych