PARTNER PORTALU

Polacy traktują kredyty mieszkaniowe priorytetowo. Spłacają je w pierwszej kolejności

Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe.

Autor: PAP 25 marca 2015 14:08

Ponad 27 mln zł wynoszą przeterminowane długi lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - wynika z wyliczeń BIG InfoMonitora. Najwięcej niesolidnych lokatorów jest na Lubelszczyźnie, a największe zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza. Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami występuje w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi zarówno o liczbę niepłacących osób, jak i o kwotę ich zadłużenia.

"Z naszych badań wynika, że Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności. Potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej" - tłumaczy Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

W dalszej kolejności - jak wskazał Hildebrand - regulujemy raty kredytów konsumenckich, rachunki, np. za telefon czy media, a na samym końcu opłacamy czynsz lub pozostałe zobowiązania.

Eksperci BIG InfoMonitor wyjaśnili, że taka hierarchia wynika głównie z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. "Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności" - dodali.

Jak poinformował BIG InfoMonitor, w Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się m.in. zobowiązania lokatorskie. Na koniec 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych