PARTNER PORTALU

Polacy wracają z emigracji. Gdzie chcą mieszkać?

Polacy coraz chętniej decydują się na powrót z emigracji. W poprzednim roku najwięcej osób przeprowadziło się do Warszawy i Wrocławia.

Autor: housemarket.pl 20 listopada 2017 09:39

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu emigracja z Polski była bardzo popularnym zjawiskiem. Dziś zauważalna jest tendencja powracania do kraju. Jak wskazuje raport Clicktrans, od 2015 roku rośnie przewaga powrotów do Polski nad wyprowadzkami. W 2017 roku firma odnotowała niemal trzykrotny wzrost takich zleceń w stosunku do wyprowadzek za granicę. Aż połowa Polaków, którzy decydują się na powrót do kraju, przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, a co piąty – z Niemiec.

Nie zawsze na większy metraż

Wśród powodów, dla których zmieniamy miejsce zamieszkania, przeważają te związane z pracą i rodziną. Poszukujemy przede wszystkim polepszenia warunków życia. Kiedy zakładamy rodzinę, pojawia się dziecko lub decydujemy się zamieszkać ze starszymi rodzicami, zaczynamy rozglądać się za nieco większą powierzchnią i bardziej ustawnym rozkładem pomieszczeń.

Co ciekawe, nie zawsze zmiana mieszkania idzie w parze z powiększeniem metrażu. Dzięki mniejszym lokalom możemy zaoszczędzić na niższych kosztach eksploatacji. Jak wynika z danych Home Broker, taka decyzja przeważa wśród osób powyżej 56. roku życia.

Przeprowadzka za pracą? Tak, ale w Polsce

Według raportu Antal Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy, przeprowadzonego we wrześniu 2017 roku, trzech na czterech Polaków jest skłonnych zmienić miasto, w którym mieszkają na inne, jeśli tylko dostaną w nim korzystną ofertę pracy. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak przeprowadzki za granicę. Według badań CBOS, osiem na dziesięć osób nie zamierza emigrować z Polski. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 2013 roku, kiedy to niechęć do opuszczenia kraju zadeklarowało 74 proc. respondentów. 

Dobre perspektywy

Poszukując nowej pracy, najczęściej rozważamy duże miasta. Aż 38 proc. ankietowanych w badaniu Antal wybrałoby mieszkanie we Wrocławiu. To drugi, zaraz po Warszawie, największy wynik. Poszukujemy przede wszystkim korzystniejszych zarobków, możliwości samorealizacji i awansu, a także nowych wyzwań i przełamania rutyny. Obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja kandydatom. W IV kwartale 2017 roku niemal co trzeci pracodawca z branży usług i co czwarty z branży handlu zamierza rozpocząć rekrutację. 


Zaciszne osiedla Najczęściej przenosimy się do mieszkań, rzadziej – do domów. Dużą rolę odgrywa dziś lokalizacja. Deweloperzy oferują swojego rodzaju kompromis między bliskością do centrum miasta a zaciszną okolicą. Nowe inwestycje powstają w pobliżu parków czy skwerów.

– Chodzi zwłaszcza o komfort. Czas, który zaoszczędzimy na dojazdach do pracy czy szkoły, możemy spędzić z rodziną, uprawiając sport czy pielęgnując swoje pasje. Nie musimy przy tym rezygnować z mieszkania w spokojnym miejscu – mówi Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych