PARTNER PORTALU

Polacy zainwestowali w mieszkania 111 mld zł

Jak podaje Open Finance, Polacy rezygnują z oszczędzania na lokatach na rzecz zakup nieruchomości. W 2017 roku mogli przeznaczyć na ten cel aż 111 mld zł, zarówno biorąc kredyt hipoteczny jak i za gotówkę.

Autor: Open Finance 09 kwietnia 2018 10:01

Dane z raportu AMRON-SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich, wskazują, że w ubiegłym roku Polacy otrzymali niemal 44,6 mld zł nowych kredytów hipotecznych. Jak szacuje Open Finance, po doliczeniu 20 proc. wkładu własnego, okazuje się, że sami kredytobiorcy zasilili rynek nieruchomości kwotą 55,7 mld zł.

Drugą, liczną grupę stanowią kupujący mieszkania za gotówkę. Z danych NBP wynika, że w dużych aglomeracjach takie osoby mogą stanowić ponad 65 proc. wszystkich klientów. Open Finance zwraca uwagę, że w skali całego kraju odsetek ten może być jednak mniejszy. Przyjmując, że połowa pieniędzy, które w 2017 roku wpłynęły do biur sprzedaży deweloperów to gotówka, otrzymujemy 111 mld zł, z czego około 16,7 mld zł przeznaczone zostało na cele inwestycyjne.

- Rynek nieruchomości jest względnie bezpieczną formą lokowania kapitału. Sprzyjają temu tanie kredyty hipoteczne oraz coraz wyższe ceny najmu. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie mieszkaniówka cieszyła się w ubiegłym roku największym zainteresowaniem inwestorów - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Z naszych obserwacji wynika, że najbliższe lata zapowiadają się równie obiecująco - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych