PARTNER PORTALU

Polnord ocenia perspektywy dla rynku mieszkaniowego

Wzrost wymogów dotyczących posiadania co najmniej 10 proc. wkładu własnego nie odstraszył Polaków od transakcji na rynku nieruchomości. Według dewelopera spadek stóp procentowych i zmiany w programie MdM korzystnie wpłyną na sprzedaż mieszkań i zwiększą dostępność kredytów dla rodzin.

Autor: housemarket.pl 16 marca 2015 14:16

Obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych oznacza niższe koszty kredytów zarówno tych już spłacanych, jak i jeszcze niezaciągniętych. Dla osoby, która zaciągnęła 300 tys. zł długu na mieszkanie, obniżka stóp procentowych przyniesie w ciągu roku oszczędności około tysiąca złotych.

- Spłacając ratę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania spłacamy głównie do banku odsetki, a tylko mniejszej części w racie spłaty - kapitał. Zatem obniżenie stóp procentowych w okresie ostatnich dwóch lat spowodowało, że rata kredytu hipotecznego istotnie zmalała – mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord SA.

Niższe stopy to wyższa zdolność kredytowa. Co więcej, zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych, pomogą osobom i rodzinom, które mają obecnie problemy z uzyskaniem kredytu. Jeśli nabywca mieszkania, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim będzie mogła przystąpić nie tylko najbliższa rodzina, jak to jest obecnie, ale także dowolne osoby.

Według nowych zasad funkcjonowania programu MdM, mając co najmniej trójkę dzieci będzie można dostać aż 30 proc. dopłaty czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas. Realnie będzie to jeszcze większa dopłata, bo liczona do powierzchni 65 mkw., a nie jak dotąd do 50 mkw. Dla tych rodzin wsparcie wzrośnie o 160 proc.

-  Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw., do którego rząd po nowelizacji przepisów dopłaci rodzinie z trójką dzieci 30 proc., oferujemy w Olsztynie w cenie 266 tys.zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą MdM można kupić od 364 tys.zł  - mówi Tomasz Sznajder.

Wsparcie dla rodzin lub osób wychowujących dwoje dzieci ma wzrosnąć z 15 do 20 procent. W tym przypadku dopłata liczona będzie niezmiennie do powierzchni 50 mkw., a kupowane mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych