PARTNER PORTALU

Polscy budowlańcy liderami w Europie

W najbliższych latach cała branża budowlana będzie rozwijać się w dynamicznym tempie. Już teraz zamówienia i kapitalizacja spółek rosną a inwestorzy giełdowi coraz lepiej postrzegają cały sektor.

Autor: HouseMarket.pl 09 marca 2016 13:42

Polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości w EU i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie - podaje raport Euroconstruct. I wszystko wskazuje na to, że przed branżą kolejne lata prosperity.

– Wobec rosnącej liczby zamówień, producenci materiałów budowlanych również prężnie się rozwijają. Sektor ten staje się coraz bardziej nowoczesny i zarazem konkurencyjny. – zapewniają przedstawiciele spółki Jadar.

Wyższa kapitalizacja

Od początku bieżącego roku w branży budowlanej jest coraz lepiej. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w samym tylko lutym 2016 r. koniunktura w tym segmencie wzrosła o prawie 4 punkty do -9,1 z -12,7. Poprawę koniunktury obserwuje 12,8 proc. firm, a jej pogorszenie - 21,9 proc. (miesiąc wcześniej było to odpowiednio 10,3 proc. i 23,1 proc.).

Pozostałe spółki oceniają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Jeśli w najbliższych miesiącach trend się utrzyma – w maju br. koniunktura może wreszcie pokonać barierę zera, poniżej której spadła w połowie 2011 r. Najbliższe miesiące lepiej oceniają firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, natomiast prognozy mniejszych podmiotów są mniej optymistyczne co do portfela zamówień czy skali produkcji budowlano-montażowej.

W lutym 2016 r. tylko 4 proc. przedsiębiorców twierdziło, że nie ma żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Producentom i wykonawcom budowlanym najbardziej dziś dokuczają wysokie koszty zatrudnienia- tak utrzymuje ok. 60 proc. firm, zbyt wysokie obciążenia na rzecz budżetu (40 proc.) oraz niejasne i niespójne prawo (31 proc.). Mimo to, wszystkie spółki budowlane, bez względu na wielkość, deklarują mniejszą redukcję zatrudnienia niż to zapowiadały miesiąc wcześniej.

- W lutym br. odnotowaliśmy wzrost zamówień o 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2015 r. W dużym stopniu odpowiada za to łagodna zima i dobre warunku do realizacji inwestycji. Zamówienia zgłaszają przede wszystkim deweloperzy. Jednocześnie rośnie odsetek klientów indywidualnych – opowiada Bartosz Leszczyński, dyrektor sprzedaży w spółce Jadar.

Obserwuje wzrost zainteresowania produktami z segmentu premium. Deweloperzy coraz chętniej wybierają np. kostkę szlachetną czy też wysokiej jakości elementy małej architektury. – Pojawiają się również zamówienia naszego nowego flagowego produktu z submarki Jadar Home – betonu architektonicznego, choć jeszcze nie ruszyliśmy na dobre z kampanią reklamową – zauważa Leszczyński.

Dobrą kondycję sektora budowlanego potwierdzają eksperci z Deloitte, wskazując na rosnące przychody spółek budowlanych i wzrost ich kapitalizacji przy jednoczesnym spadku liczby upadłości. Indeks WIG- Budownictwo jest również coraz lepiej wyceniany przez inwestorów na warszawskim parkiecie

- W całym 2015 r. spółki budowlane wzrosły średnio o 37 proc, przy 10 proc. spadku WIG. W 2016 r. spodziewamy się stabilizacji wyników większości monitorowanych podmiotów. Zysk netto spółek budowlanych w Europie ma w tym czasie wzrosnąć o około 15-20 proc. Z kolei segment deweloperów wspierany przez środowisko niskich stóp procentowych odnotuje wysoką dynamikę zysku w 2016 r. Największym obecnie czynnikiem ryzyka jest polityka rządu wobec sektora bankowego - mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych