PARTNER PORTALU

Polski rynek nieruchomości luksusowych rośnie w tempie 25 proc. rocznie

Kraków jest popularnym miastem wśród zagranicznych inwestorów celujących w rynek luksusowych apartamentów. Londyn, Paryż, Kijów, ale też Dubaj czy Los Angeles - z tych miast przychodzą zapytania o inwestycję wybudowaną tuż pod Wawelem.

Autor: HouseMarket.pl 16 kwietnia 2018 14:49

Wakacje, studia, inwestycje - obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski nie tylko na wakacje, atrakcyjne oferty pracy, ale również dla bogatej oferty inwestycyjnej, głównie w mieszkania.

- Według statystyk największą popularnością cieszą się duże miasta, wśród których zdecydowany prym wiedzie Kraków. Szacujemy, że obecnie u nas już ponad 7 proc. osób poszukujących mieszkania w Krakowie to obcokrajowcy, a ich liczba stale rośnie - przyznaje Marian Bruliński, współtwórca polskiej platformy klientów rynku pierwotnego Obido.pl.

Co kupują? - Możemy rozróżnić zasadniczo dwie grupy, różniące się znacznie pod względem preferencji mieszkaniowych. Determinuje je przede wszystkim powód dla którego osiadają się w Polsce - dodaje.

Pierwszą grupę stanowią osoby chcące poprawić swoją sytuacje, korzystając z panującego obecnie nad Wisłą boomu na rynku pracy. Wśród najczęściej kupowanych mieszkań przez tę grupę są te zlokalizowane blisko ośrodków edukacyjnych oraz dużych skupisk miejsc pracy. - Pewną ciekawostką jest zauważalny trend, że nasi wschodni sąsiedzi znacznie chętniej od Polaków decydują się na mieszkania zlokalizowane na parterach, z dostępem do ogródka - zaznacza zarządzający Obido.

Drugą istotną grupę stanowią osoby majętne, sprowadzające często do Polski całe rodziny. Decyduje tu stabilna sytuacja naszego kraju, wysoki i stale podnoszący się poziom życia, prężna gospodarka. Rośnie więc popyt na nieruchomości luksusowe.

- Kraków dołączył do światowych perełek. Bogate historią miasta rozwija przedsiębiorczość mieszkańców, ale też turyści i międzynarodowy biznes. Stolica Małopolski jest coraz mocniejsza na europejskiej mapie. Interesują się nią inwestorzy z Londynu, Dubaju, Kijowa. Tu mieszkać mogą ludzie biznesu z całego świata - ocenia Ron Ben Shachar, współwłaściciel Angel Poland Group.

"Angelsom" udało się pozyskać w Krakowie szczególną lokalizację. To przestrzeń między Kazimierzem, a Rynkiem - historyczne kamienice wraz wielkim ogrodem tuż pod Wawelem przy ul. Stradomskiej. Na zespół składa się 5-gwiazdkowy hotel Stradom House 12|14 z planowanymi 125 pokojami, restauracją, spa oraz luksusowy segment mieszczący 133 apartamenty Angel Stradom. - Nie możemy mówić o konkretnych klientach, ale telefony i zapytania o nasze apartamenty mamy od Londynu, przez Dubaj, Kijów, a nawet z dalekiej Azji - przyznaje Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu i sprzedaży obszaru Południe.

Na zainteresowanie inwestycją wpływ ma na pewno magia rozwijającego się Krakowa (lotnisko w Balicach dobije zapewne w tym roku do 6 mln obsłużonych pasażerów), ale też prestiżowa lokalizacja, która dla tego segmentu jest sprawą kluczową.

Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości przyznaje, że największą grupą kupujących mieszkania i apartamenty są jednak obywatele Ukrainy. - Dla wielu Ukraińców Kraków stał się nowym miejscem życia. Obok nich mieszkania kupują Niemcy, Czesi, Skandynawowie. Ale spektrum jest szersze i wśród kupujących są bardzo egzotyczne nacje - mówi.

Zagraniczni inwestorzy kupują głównie mieszkania, czasem domy.

Jak wyglądają transakcje na rynku premium? - Ten rynek, choć rosnący, jest odporny na koniunkturę. Luksusowe i dobrze położone mieszkania sprzedają się zawsze - i w dołku, i na górce tak, jak teraz. One są mniej podatne na trendy - mówi Piotr Krochmal.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych