PARTNER PORTALU

Polskie domy socjalne podbiją Europę?

Gdańska firma Rebel Module Global, specjalizująca się w budownictwie modułowym, chce podbić rynek skandynawski. Właściciele przymierzają się też do produkcji domów socjalnych dla klientów w Polsce i Europie.

Autor: HouseMarket.pl 07 stycznia 2016 13:44

Firma Rebel Module Global projektuje, produkuje i buduje domy modułowe z materiałów ekologicznych, poddawanych recyklingowi i z surowców drewnianych. W firmowej fabryce powstają moduły, czyli gotowe elementy budynku – łącznie z instalacjami. Już na tym etapie ściany są pomalowane na wybrane przez klienta kolory, w łazience są kafle i armatura, podłogi są położone, a kuchnia wyposażona. By postawić budynek w tej technologii, wystarczy osiem tygodni.

Koszty budowy domu modułowego są znacznie niższe niż tradycyjnego budynku, a przy tym jest on energooszczędny. Koszt ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. wynosi kilkaset złotych w ciągu roku.

- Jesteśmy samowystarczalni. Poczynając od koncepcji, poprzez pozwolenie na budowę, produkcję, budowę, odbiory, aż po wyposażenie i wykończenie. Potrafimy także istniejące nawet od lat domy uczynić budynkami pasywnymi – mówi Krzysztof Droszcz.

Dodaje, że w całej Europie sprzedaje się tyle tego typu domów, co w samej Norwegii. To bardzo chłonny rynek, ale też bardzo konkurencyjny. – Działają tam już firmy dostarczające prefabrykaty budynków. My chcemy sprzedawać całe domy, wykończone i wyposażone, i to nas odróżnia od producentów norweskich. Musimy jednak zbadać, czy nasz produkt ma szanse powodzenia na tym specyficznym, bardzo różnym od unijnego, rynku, a to wymaga dużych nakładów finansowych – przyznaje architekt.

W rozpoznaniu skandynawskiego rynku pomogą środki finansowe, które firma otrzymała w konkursie GO_GLOBAL.PL Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gdańska spółka nawiązała kontakt z polską firmą konsultingową, która z sukcesem wprowadziła kilku rodzimych przedsiębiorców na rynek skandynawski - z kontraktami liczonymi w dziesiątkach milionów euro.

– Zanim przyjdą takie zyski, jeszcze wiele lat ciężkiej pracy przed nami. Musimy się dobrze przygotować, zdobyć norweskie certyfikaty dla naszych produktów, poznać przepisy budowlane i podatkowe, zasady wymiany towarów między naszymi krajami. Domy mogą stawiać nasi pracownicy, ale będziemy też musieli, przynajmniej na początku, zatrudnić norweskich inspektorów budowlanych -  wylicza Magdalena Droszcz.

Oprócz tworzenia domów pod klucz dla klientów indywidualnych, Rebel Module Global zamierza rozwijać swoją produkcję w kierunku budownictwa socjalnego. Domy tworzone z prefabrykatów mogą być odpowiedzią na zapotrzebowanie krajów europejskich na szybką budowę wielu domów dla uchodźców.

Jak inforuje gdański agistrat, firma otrzymała już w tej sprawie kilka zapytań od polskich samorządów, ale chciałaby sprzedawać budynki socjalne również w Niemczech, Szwecji i Norwegii. Spółka pozyskała niedawno inwestora do rozwoju działalności produkcyjnej pod Gdańskiem, dzięki czemu będzie w stanie realizować te ambitne plany.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych