PARTNER PORTALU

Polskie mieszkalnictwo poniżej standardów europejskich

Na tle europejskim warunki mieszkaniowe „nad Wisłą” wypadają blado. Eurostat szacuje, że statystyczny Polak ma do dyspozycji jeden pokój, podczas gdy europejska średnia to 1,6 pokoi. Aby osiągnąć taką średnią Polacy musieliby zbudować 7,6 mln mieszkań.

Autor: Lion's Bank/housemarket.pl 23 kwietnia 2015 14:12

Na polskiego obywatela przypada średnio 26,3 mkw. Dwukrotnie więcej metrów ma do dyspozycji statystyczny Austriak czy Duńczyk (ponad 50 mkw. per capita), a o dwie trzecie więcej Niemiec (ponad 43 m kw.). Eurostat szacuje ponadto, że statystyczny Polak ma do dyspozycji jeden pokój (dokładnie 1,1), podczas gdy europejska średnia to 1,6 pokoi. Aby osiągnąć taką średnią Polacy musieliby zbudować 7,6 mln mieszkań. Na ile jest to realne? Średnia liczba mieszkań oddawanych do użytkowania w ostatniej dekadzie wynosi niespełna 140 tys. lokali rocznie. Dojście do europejskiego standardu mieszkaniowego zajęłoby w tym tempie 54 lata.

Dla porządku warto powiedzieć, że w statystykach urzędów powszechnie pod nazwą „mieszkanie” rozumiane są wszystkie nieruchomości mieszkalne, a więc zarówno lokale w blokach, jak i domy jednorodzinne.

Zagłębienie się w temat budownictwa mieszkaniowego w Polsce nie napawa wcale większym optymizmem. Przeciętne mieszkanie w Polsce ma 73,1 mkw. (stan na 2013 rok), nowe nieruchomości budowane przez deweloperów w 2014 roku miały 60 mkw., a przeciętny dom wybudowany przez osobę fizyczną w 2014 r. miało średnio 140 mkw. Niemniej zgodnie z szacunkami Eurostatu aż 45 proc. obywateli mieszka w za małych mieszkaniach, podczas gdy średnia europejska to 17 proc. Pod tym względem gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i na Węgrzech.

Eurostat uważa, że nawet singiel powinien mieć oddzielny pokój dzienny i sypialnię, a rodzina z trójką dzieci może wymagać nawet 5 oddzielnych pokoi. Zdaniem analityków Lion's Banku w polskich realiach trudno będzie do takiego standardu szybko dojść, bo przeciętna miesięczna pensja netto mieszkańca dużego miasta starcza na zakup około 0,5 mkw. mieszkania.

Kolejny szkopuł w tym, że niedostateczna liczba pokoi nie jest jedynym problemem, z jakim zderzają się Polacy. Poważnym problemem dotykającym rodzime nieruchomości jest zły stan techniczny. Przeciekający dach, zawilgocone lub zaatakowane grzybem ściany i podłogi to problem, z którym boryka się 3,9 mln Polaków (10,1 proc. obywateli) zamieszkujących około 1,4 mln mieszkań. Oznacza to, że remontu wymaga co 10 mieszkanie lub dom „nad Wisłą”. Wbrew pozorom dane Eurostatu sugerują, że nie jest to wcale zły wynik. W grupie 28 krajów unijnych problem ze stanem technicznym nieruchomości dotyka prawie 16 proc. obywateli. Niechlubny prym wiedzie tu Portugalia z wynikiem na poziomie 31,9 proc. (dane za 2013 r.).

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych