PARTNER PORTALU

Ponad 100 mln zł na rewitalizację na Mazowszu

Jednostki samorządu, przedsiębiorcy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą się m.in. ubiegać o tanie pożyczki z funduszy unijnych, na rewitalizację różnych obiektów na terenie Mazowsza - ogłosił we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Do wzięcia jest ponad 100 mln zł.

Autor: PAP 08 maja 2018 16:10

Jak poinformowano w komunikacie samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ok. 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 na preferencyjne pożyczki JESSICA2 (z oprocentowaniem od 0,25 proc. w skali roku). Z pieniędzy tych mają być finansowane rewitalizacje różnych obiektów na terenie Mazowsza.

Około 40 mln zł trafi na rewitalizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak podano, inwestycje realizowane w wielorodzinnych budynkach będą mogły obejmować także prace z zakresu efektywności energetycznej, w tym termomodernizacji. Nabór wniosków ruszył pod koniec kwietnia.

Obecnie - tak, jak w poprzedniej perspektywie - wnioski o pożyczkę przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego Region Mazowiecki. Można je składać aż do wyczerpania środków.

- Po pożyczki JESSIKA2 mogą sięgać m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe. Pożyczki posłużą nie tylko budownictwu mieszkalnemu, ale mogą po nie sięgać też np. organizacje pozarządowe. Mogą one wspomóc rewitalizację obiektów, które potem będą służyć kulturze. Chodzi o łączenie celów ekonomicznych z celami społecznymi - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, marszałek województwa Adam Struzik.

- Mamy dzisiaj uruchomione ponad 100 mln zł w instrumencie zwrotnym, ale dla gospodarki Mazowsza będzie to zdecydowanie więcej, bo te finanse będą wracały i będą wykorzystywane ponownie. Będziemy, więc osiągać efekt mnożnikowy. Kolejny raz uruchamiamy instrumenty, które są uzupełnieniem wsparcia dotacyjnego. Poza tym w tego typu inicjatywach nie chodzi tylko o pieniądze, ale o cały system, który budujemy dzięki wdrażaniu instrumentów zwrotnych - dodał, cytowany, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda.

W poprzedniej perspektywie pożyczki (ok. 180 mln zł) wsparły np. rozbudowę placówki dydaktycznej TPD Helenów czy rewitalizację zabytkowych obiektów należących do Uniwersytetu Warszawskiego, a także szereg inwestycji poprawiających efektywność energetyczną w budynkach.

- Prowadzimy całą procedurę oceny wniosków. Weryfikujemy tzw. wiarygodność kredytową i dodatkowo robimy analizę pod kątem wpływu społecznego takiej inwestycji po to, żeby wyliczyć końcową stawkę oprocentowania dla danego projektu. Im wskaźnik jest większy, tym oprocentowanie jest bliższe minimalnego - na poziomie 0,25 proc. - opisywał, cytowany, członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

- Poza tym wszystkie właściwe parametry, które są istotne w przypadku finansowania zwrotnego, są odległe od standardu rynkowego, jeśli chodzi o bankowość komercyjną. Minimalne oprocentowanie, kompletny brak opłat i prowizji, okres finansowania 15 lat pozwolą na to, że te raty będą relatywnie niskie i łatwiejsze do obsłużenia przez beneficjentów - wskazał.

Warunki udzielanych pożyczek to: maksymalna kwota pożyczki 20 mln zł, oprocentowanie pożyczek - od 0,25 proc. w skali roku, okres spłaty - do 15 lat, karencja w spłacie - do 48 miesięcy od rozpoczęcia realizacji inwestycji, brak opłat i prowizji w całym okresie obsługi pożyczki.

Potencjalni pożyczkobiorcy to: mazowieckie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia spółki komunalne, przedsiębiorcy, instytucje edukacyjne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, rynku pracy oraz kultury, a także kościoły i związki wyznaniowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych