PARTNER PORTALU

Ponad 1,6 mln Polaków stawia na wynajem

1,6 mln Polaków to najemcy, którzy płacą za dach nad głową rynkowy czynsz – wynika z danych Eurostatu. W ten sposób swoje potrzeby mieszkaniowe realizuje 4,3 proc. obywateli.

Autor: HouseMarket.pl 23 września 2015 13:43

W ostatnich latach progres był spory, bo 5 lat wcześniej (w 2009 r.) najemcy stanowili tylko 2,2 proc. społeczeństwa. Przez ten czas grono najemców powiększyło się więc nad Wisłą o około 800 tys. osób.

Za przykład narodu, który upodobał sobie najem stawia się często Niemców. Dane Eurostatu pokazują, że w 2013 roku z najmu na zasadach rynkowych korzystało aż 38,9 proc. tego narodu. To 9-krotnie wyższy wynik niż nad Wisłą. - Porównując jednak wyniki na poziomie krajowym, wyższe wyniki niż Niemcy notują jedynie Szwajcarzy. Ponad połowa z nich wynajmuje mieszkania na zasadach rynkowych. Taki stan sprzyja mobilności społeczeństwa – obywatele szybko i łatwo mogą zmienić miejsce zamieszkania stosownie do potrzeb, np. rozwój rodziny lub zmiana miejsca pracy - Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. - Do tego duża popularność najmu wydaje się być czynnikiem stabilizującym dynamikę zmian cen nieruchomości. Po prostu jeśli społeczeństwo nie dąży do zakupu własnego „M” za wszelką cenę, to nawet tani kredyt nie spowoduje nagle, że wszyscy ruszą na zakupy podbijając ceny lokali.

Na drugim biegunie są kraje tzw. nowej Unii. Najmniej najemców znaleźć można na Litwie, w Rumunii, na Malcie i w Chorwacji (poniżej 2 proc. obywateli).

Zdaniem eksperta Lion's Banku, aby popularność najmu rosła muszą być spełnione dwa warunki. - Musi z jednej strony przybyć ludzi, którzy chcą być najemcami, a z drugiej poszerzyć musi się też oferta lokali. W Polsce gorsze lata na rynku kupna czy sprzedaży nieruchomości sprzyjały rozwojowi rynku najmu. Przypomnijmy, że w 2009 roku doszło do załamania rynku kredytowego, a później przez kolejne lata ceny mieszkań spadały - mówi Bartosz Turek. - W efekcie najemcy zyskiwali argument, aby nie kupować nieruchomości, bo ich ceny spadają lub po prostu banki nie dały kredytu potencjalnym nabywcom, a więc stali się oni najemcami. W kolejnych latach coraz niższe stopy procentowe stymulowały i wciąż stymulują popyt na mieszkania – także nabywane w celach inwestycyjnych, co rozszerza ofertę na rynku wynajmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych