PARTNER PORTALU

Ponad 700 nieruchomości pod zabudowę do KZN wskazanych przez gminy

Mamy ponad 700 nieruchomości, które gminy wskazały pod zabudowę mieszkaniową w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Autor: PAP 27 października 2017 10:00

Żuchowski poinformował, że "mamy ponad 700 nieruchomości, które z punktu widzenia gmin zostały wskazane (...) na lokalizację mieszkań". "Jesteśmy na etapie rozmów z kilkunastoma gminami, jeśli chodzi już o konkretne lokalizacje. Myślę, że w najbliższym czasie uda nam się zawrzeć stosowne porozumienia z konkretnymi samorządami na budowę mieszkań" - dodał.

Powiedział, że MIB wystąpił także m.in. do Poczty Polskiej oraz PKP SA, "jeśli chodzi o grunty dysponowane przez te dwa podmioty, które mogły być wykorzystane (...) na cele mieszkaniowe". "Jesteśmy w fazie końcowych uzgodnień, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania tych gruntów, również budynków zabudowanych na cele mieszkaniowe" - dodał.

Jak przypomniał Żuchowski, ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września br. Tłumaczył, że ustawa daje szereg instrumentów, narzędzi prawnych, które pozwalają skutecznie dysponować nieruchomościami oraz wykorzystywać je na cele mieszkaniowe.

"Mamy półtora miesiąca od wejścia w życie ustawy. Jesteśmy w fazie organizacyjnej (....) Krajowego Zasobu Nieruchomości" - przypomniał wiceminister. "Jesteśmy na etapie całego przygotowania oprzyrządowania technicznego do funkcjonowania tego podmiotu. Ruszyły nabory na konkretne etaty pracownicze, a więc specjalistów, którzy będą tymi nieruchomościami we właściwy sposób zawiadywali z punktu widzenia analitycznego. Mamy niezbędne oprzyrządowania prawne" - poinformował Żuchowski.

Jak dodał, żeby umożliwić jednolity przekaz informacji też w wersjach cyfrowych, wydano rozporządzenie, które określa standard przekazywania informacji. Dzięki temu - jak tłumaczył - wszystkie dokumenty dotyczące gruntów przekazywane do KZN mają być spójne.

Wiceszef MIB przypomniał, że zgodnie z przepisami w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa są zobowiązane przekazać informację o tych gruntach. Jeśli dotyczy to gruntów w granicach administracyjnych miast. "Jeśli chodzi o tereny wiejskie ten czas jest o 80 dni" - wskazał. Później informację o tych gruntach będą weryfikować wojewodowie - oni mają na to 30 dni.

Żuchowski ocenił, że pierwsze informacje dot. gruntów będą spływały do KZN po 11 listopada br.

Powiedział, że wszystkie nieruchomości zostaną "przeanalizowane, co umożliwi z punktu widzenia lokalizacji, potencjału, dostaw mediów, uzbrojenia działek komunikacyjnego, uruchomienie przetargów".

Zapowiedział, że pierwsze przetargi odbędą się na początku przyszłego roku "z uwagi na aspekt dotyczący obróbki formalnej i prawnej tych nieruchomości". "Zależy też na tym, żeby te nieruchomości nie były obarczone żadnymi wadami fizycznymi ani prawnymi" - podkreślił.

Żuchowski powiedział, że resort zwrócił się za pośrednictwem wojewodów, by informacje ws. przekazywania gruntów rozpowszechnili wśród samorządowców, przede wszystkim gmin.

Wiceminister przypomniał, że w ramach dodatkowej pomocy dla samorządów, obywateli i przedsiębiorców powstała strona internetowa Krajowego Zasobu Nieruchomości, gdzie można wyszukać potrzebne informacje dot. zasobu.

W ramach konsultacji publicznych - jak dodał - w całej Polsce odbywają się też spotkania informacyjne o KZN. Część z nich już się odbyła (m.in. w woj. kujawsko-pomorskim, opolski, świętokrzyskim), a część odbędzie się w najbliższym czasie (m.in. woj. śląskie, podkarpackie, zachodniopomorskie).

Wiceminister poinformował, że w najbliższym czasie na stronie internetowej resortu pojawią się ankiety dot. KZN.

Jak dowiedziała się PAP, ankiety zostaną opublikowane na stronie MIB jeszcze w czwartek. Pierwsza z nich jest skierowana do potencjalnych najemców, którzy będą mogli wskazać swoje preferencje mieszkaniowe, np. jakiej wielkości lokalem są zainteresowani. Kolejna jest kierowana do gmin oraz samorządów ws. ich potrzeb mieszkaniowych. Ostatnia dotyczy współpracy KZN z inwestorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych