PARTNER PORTALU

Posłowie popierają MDM na rynku wtórnym

Program "Mieszkanie dla Młodych" powinien objąć nie tylko rynek pierwotny, ale też wtórny - rekomendują posłowie komisji infrastruktury i finansów, którzy we wtorek zajmowali się projektem noweli ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych.

Autor: PAP 23 czerwca 2015 16:50

Teraz projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Bożenna Bukiewicz (PO), przewodnicząca podkomisji zajmującej się tym projektem, przedstawiła we wtorek posłom komisji infrastruktury i finansów pakiet poprawek umożliwiających wsparcie państwa przy zakupie pierwszego mieszkania nie tylko na rynku pierwotnym, ale też wtórnym.

"To najważniejsza poprawka. Rozszerzenie programu na rynek wtórny z pewnością umożliwi większej grupie młodych osób skorzystanie ze wsparcia państwa. () Zmiany te będą ponadto spójne z innymi realizowanymi działaniami w zakresie polityki prorodzinnej i społecznej" - zaznaczyła Bukiewicz, autorka poprawki dotyczącej objęcia programem MdM rynku wtórnego.

Komisje rekomendowały ponadto przyjęcie poprawki do regulacji, by limity cenowe na rynku wtórnym wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie. Tymczasem rząd proponuje, by było to 80 proc. "Lepszym, bardziej odzwierciedlającym sytuację rynkową jest wskaźnik 0,8.() Jeśli mówimy o różnicach w cenach transakcyjnych rynek wtórny - rynek pierwotny możemy to oceniać na 20 proc. Tyle tylko, że w przypadku cen transakcyjnych mieszkań nabywanych w ramach programu MdM ta różnica jest oczywiście mniejsza. W tym wypadku zachowanie konserwatywnego wskaźnika 0,8 będzie lepiej realizowało potrzeby ustawy. Każde podniesienie wskaźnika automatycznie zmniejsza liczbę osób, która będzie mogła skorzystać z programu" - ocenił na posiedzeniu komisji wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

Komisje opowiedziały się również za rozwiązaniem, by w projekcie uwzględniono zmiany związane z wejściem od 28 czerwca br. przepisów znowelizowanej ustawy Prawo budowlane. "Zmiany te dotyczą wprowadzenia możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowej bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie warunkowo, w oparciu o zgłoszenie budowy" - wyjaśniła Bukiewicz.

Kolejna poprawka - rekomendowana przez komisje - dotyczy osób, które skorzystały ze wsparcie państwa na zakup pierwszego "M" i przed upływem pięciu lat od jego zakupu chcą je sprzedać. W tym przypadku będą one musiały zwrócić tę pomoc państwa do Funduszu Dopłat przed przeniesieniem własności mieszkania. "Będą to wyjątkowe sytuacje, ale warto, aby zostały też uregulowane" - tłumaczyła Bukiewicz.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy na początku marca br. Główne zmiany to: zwiększenie w programie udziału osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w kupnie mieszkania. Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych