PARTNER PORTALU

Powrót hossy na hiszpańskim rynku nieruchomości?

Nad hiszpańskim rynkiem wciąż ciąży brzemię potężnej nadpodaży, a faktyczna poprawa widoczna jest jedynie w niektórych lokalizacjach.

Autor: HouseMarket.pl 23 czerwca 2015 09:06

Firma Tinsa szacuje na przykład, że w maju br. ceny nieruchomości w Hiszpanii były o 3,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Podobne są dane rządowe, z których ponadto wynika, że za przeciętny metr kwadratowy hiszpańskiej nieruchomości trzeba zapłacić teraz 1458 euro, podczas gdy przed kryzysem było to 2100 euro za metr.

Niemniej są miejsca, gdzie ceny rosną. Z danych firmy Tinsa wynika, że wzrosty cen zanotowano na wybrzeżu (średnio o 1,4 proc. r/r), co nie zmienia faktu, że wyceny na tych obszarach są wciąż średnio o 48,8 proc. niższe niż przed kryzysem. Jeszcze dokładniejsza analiza danych pokazuje, że najmocniej ceny nieruchomości rosły w ostatnim roku na Wyspach Kanaryjskich (3,6 proc.), Aragonii (1,9 proc.) i w Madrycie (1,7 proc.).

Najważniejsza wydaje się jednak informacja o nadpodaży, czyli liczbie mieszkań, które wciąż pozostają niesprzedane. Ta na 2015 rok szacowana jest na ponad 560 tys. mieszkań. To co prawda o 40 proc. mniej niż w 2010 roku, ale wciąż jest to wysoki wynik. Dla porównania szacunki Lion’s Banku sugerują, że w całej Polsce deweloperzy mogą mieć do sprzedania około 80-100 tys. lokali – ponad 6 razy mniej niż deweloperzy w Hiszpanii.

Nie powinno jednak ulegać wątpliwości, że sytuacja na rynku nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych lokalizacjach. Duży w tym udział mają nabywcy zagraniczni, którzy kupują nieruchomości w popularnych turystycznie miejscowościach oraz największych miastach – czyli dokładnie tam, gdzie sytuacja jest najlepsza. Co więcej lokalne banki wciąż sceptycznie podchodzą do finansowania, przez co aż 70 proc. transakcji zawieranych jest bez kredytu. Jakie są prognozy? Firma Standard & Poor’s spodziewa się w 2016 r. 2-proc. wzrostu cen w Hiszpanii, a Tinsa przewiduje, że rynek pozbędzie się nadpodaży dopiero w 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych