PARTNER PORTALU

Poznań wspiera renowację zabytkowych budynków

W ubiegłym roku z miejskich środków dofinansowano m.in. remont secesyjnej kamienicy przy ul Roosevelta 9. W roku 2016 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z renowacją obiektów wpisanych do rejestru zabytków miasto wyda 1,5 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 02 marca 2016 09:12

Dotacje ułatwiają właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad obiektami zabytkowymi. Z kwot otrzymywanych w ramach tzw. funduszu remontowego nie są oni w stanie przeprowadzić wielu prac konserwatorskich.

– Ratowanie dziedzictwa to nasz obowiązek, bo jest ono częścią naszej lokalnej tożsamości. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mielibyśmy nie wspierać właścicieli obiektów w tym wielkim trudzie, jakim jest renowacja takich budynków. Należy pamiętać, ze prace konserwatorskie są często bardzo kosztowne, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, jak również drogich materiałów – tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Jak przypomina poznański ratusz, w ramach programu ratowania poznańskiej secesji dofinansowana została renowacja witraży w obiektach przy ul. Krasińskiego i Zacisze. Gruntowny remont przeszła też kamienica przy ul. Roosevelta 9.

– Jest to jeden z najciekawszych i najcenniejszych budynków secesyjnego zespołu przy Roosevelta. Na renowację elewacji tej kamienicy miasto przeznaczyło 175 tys. zł. Sąsiedni budynek uzyskał dotację w wysokości 130 tys. zł na remont dachu. Cieszymy się, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu właścicieli i udziałowi środków miejskich udało się przywrócić kamienicy blask i wydobyć jej wyjątkowe walory architektoniczne i artystyczne – tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska.

W roku 2016 na program ratowania poznańskiej secesji obejmie kamienicę z 1900 r. na rogu ul. Ratajczaka i 3 Maja. Na remont miasto przeznaczy 1,2 mln zł. Kontynuowany będzie też program renowacji zabytkowych budynków na terenie Starego Miasta.

Kwotą 625 tys. zł miasto dofinansuje remont i renowację komunalnej kamienicy przy ul. Woźnej 15, a także 880 tys. zł na remont i renowację kolejnego obiektu z obszaru staromiejskiego. Z kolei łączna wartość wniosków o dofinansowanie remontu prywatnych obiektów złożonych w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków to aż 2,5 mln zł. Obecnie trwa ich analiza merytoryczno-konserwatorska.

– Dotacja jest szansą przywrócenia blasku tym budynkom. Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubieganie się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale też przywracanie ducha poszczególnych miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują – wyjaśnia zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych