PARTNER PORTALU

Prestiż ma regionalne uwarunkowania

W Polsce za synonim bogactwa uznawany jest symboliczny milion. W zależności od miasta czy lokalizacji kwota ta daje zupełnie różne możliwości nabywcze, ale pozwala zdefiniować rynek nieruchomości premium i luksusowych.

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2017 10:12

Firma Poland Sotheby’s International Realty, we współpracy z Cenatorium, w raporcie Luxury Realty Map ekspercko wyznaczyła – bazując na danych transakcyjnych za 2016 rok – próg ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o prestiżowych czy luksusowych nieruchomościach.

Z analiz rynkowych wynika, że próg cenowy dla 1 mkw. jest zdecydowanie najwyższy w Warszawie, osiągając poziom 14,7 tys. zł za mkw.

Na kolejnych miejscach w raporcie Luxury Realty Map – z wynikiem sięgającym 12 tys. zł za mkw. – uplasowały się: Wrocław i Trójmiasto. Z kolei w Krakowie i Poznaniu wystarczy już odpowiednio 11,4 tys. zł i 10 tys. zł na zakup 1 mkw. lokalu, by standard nieruchomości mógł zostać zakwalifikowany do segmentu premium.

Luksusowe czy premium

- W przypadku nieruchomości, prestiż ma swoje regionalne uwarunkowania. Projekty postrzegane jako luksusowe we Wrocławiu czy Trójmieście, w Warszawie mogą zostać uznane już tylko za premium. Dlatego tak ważnym wyznacznikiem, poza kosztem 1 mkw. lokalu, jest wartość graniczna transakcji, czyli całościowa cena nieruchomości wyznaczona przez Poland Sotheby’s International Realty na kwotę powyżej 1 mln zł – wyjaśnia Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Zasadność przyjęcia ceny transakcyjnej powyżej 1 mln zł – na potrzeby analizy rynku nieruchomości premium i luksusowych dokonanej w raporcie Luxury Realty Map –wynika przede wszystkim z doskonale znanej Poland Sotheby’s International Realty charakterystyki klienta tego segmentu rynku.

Znaczącym odnośnikiem stała się również globalna definicja HNWI (high-net-worth individuals), określająca osoby, których majątek w aktywach płynnych wynosi co najmniej 1 mln dolarów.

- W Polsce za synonim bogactwa uznawany jest symboliczny milion. W zależności od miasta czy lokalizacji kwota ta daje zupełnie różne możliwości nabywcze, ale pozwala zdefiniować rynek nieruchomości premium i luksusowych – uważa Piotr Śliwka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych