PARTNER PORTALU

Prezydent Łodzi: w 2018 nie będzie podwyżek opłat komunalnych

W przyszłym roku w Łodzi nie będzie podwyżek opłat komunalnych - poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wyjątki to podatki od nieruchomości i od środków transportu, których podniesienie wynika z waloryzacji o wskaźnik inflacji wynoszący1,9 proc.

Autor: PAP 23 listopada 2017 12:43

"Podjęłam decyzję, że przyszły rok - już kolejny - będzie rokiem bez podwyżek opłat komunalnych. Chciałabym uniknąć obciążania budżetów rodzinnych łodzian, a my postaramy się w ramach środków, które mamy w tym momencie, spiąć budżet" - podkreśliła Zdanowska.

Prezydent podała, że nadal obowiązywać będzie dotychczasowa stawka za wywóz śmieci - 7 zł i 12 zł - w zależności od tego, czy opłata dotyczy wywozu odpadów bez segregacji czy posegregowanych. Według skarbnika miasta Krzysztofa Mączkowskiego, utrzymanie stawek na niezmienionym od kilku lat poziomie możliwe jest dzięki wykorzystaniu nadwyżek z opłat za wywóz odpadów powstałych w latach 2013 i 2014.

Nie będzie także podwyżek opłat za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych. Za wodę i ścieki trzeba będzie zapłacić łącznie 8,55 zł brutto. Jak zaznaczyła Zdanowska, to jedna z najniższych w kraju stawek dotyczących doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z gospodarstw domowych.

Na niezmienionym poziomie pozostaną opłaty za parkowanie, zajęcie pasa drogowego, oraz czynsz za korzystanie z dróg wewnętrznych na tzw. cele niedrogowe.

"Nie planujemy także żadnych podwyżek, jeżeli chodzi o stawki czynszu w zasobie komunalnym. Te czynsze wzrosły niedawno, ale wynikało to z wieloletniego programu gospodarczego dotyczącego zasobu mieszkaniowego miasta, nie była to więc niespodzianka. Obecnie najdroższy czynsz to 7 zł za m kw., a najniższy 3,60 zł za m kw. Średnio w Łodzi czynsz komunalny wynosi 4,60 zł za m kw., przy czym jeszcze tańsze są mieszkania socjalne - na poziomie 1,80 zł za m kw." - dodała.

Magistrat przygotował projekt uchwały, zgodnie z którą w przyszłym roku łodzianie będą mogli wykupić mieszkania na własność z większymi bonifikatami niż obecnie. Jeśli zostanie ona przyjęta - a radni mają o tym zadecydować jeszcze w grudniu - to najemcy mieszkań w budynkach wybudowanych do 1 stycznia 1946 roku będą mogli nabyć je z 90-procentową bonifikatą - zamiast obecnych 70 proc.

Z kolei, w przypadku lokali wybudowanych do końca 1989 roku bonifikata będzie wynosić 80 proc. zamiast 40 proc., a dla budynków zbudowanych po styczniu 1990 r. proponowany jest upust w wysokości 60 proc. zamiast 30 proc.

W roku 2018 łodzianie zapłacą więcej jedynie z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych - tu będzie waloryzacja, ale o wskaźnik inflacji (1,9 proc.)

"Te podatki wzrosną o wskaźnik inflacji - 1,9 proc. - zatem jest to właściwie waloryzacja, a nie podwyżka. Jeśli chodzi o podatek od środków transportowych, to mamy tam ponad 70 stawek, ale tylko dziewięć z nich ma wysokość maksymalną" - wyjaśnił Mączkowski.

Według prezydent Łodzi stawki opłat komunalnych mogą utrzymać się na obecnym poziomie jeszcze przez kolejny rok, ponieważ - jak oceniła - "spółki miejskie mają się dobrze i posiadają fundusze nie tylko na bieżącą działalność, ale też są w stanie inwestować". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych