PARTNER PORTALU

Program MdM już w sierpniu. Będą dodatkowe środki na dopłaty

Osoby, które planują zakup mieszkania i chcą otrzymać dofinansowanie będą mogły wnioskować o jego przyznanie jeszcze w sierpniu 2017 r. Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje kwotą 67 mln zł. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące programu.

Autor: housemarket.pl 26 lipca 2017 10:20

Od 7 lipca br. Sejm RP przyjął ustawę zmieniającą zasady programu Mieszkanie dla młodych. Dotychczasowa ustawa zobowiązywała Bank Gospodarstwa Krajowego do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95% limitu przewidzianego na dany rok. Pozostałe 5% było zarezerwowane na dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu dla kredytobiorców z tytułu urodzenia bądź przysposobienia 3 lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości.

Zainteresowanie było ogromne, dlatego tegoroczny limit został zarezerwowany już w styczniu. Jednakże z powodu rezygnacji niektórych wnioskodawców część rezerwacji została wycofana, wskutek czego suma zarezerwowanych środków nie wyczerpywała pełnej kwoty odpowiadającej 95% limitu przewidzianego ustawą. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na przyjmowanie nowych wniosków od beneficjentów.

Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Wstrzymanie przyjmowania wniosków nastąpi w chwili przekroczenia wykorzystania środków na poziomie 100%. Dzięki temu osoby planujące zakup mieszkania będą mogły ponownie złożyć wniosek o finansowe wsparcie z puli roku 2017.

- Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2600 wnioskodawców - mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. - Przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na rynku wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach. Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów – dodaje Osuch.

Pytania i odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące programu. 

Kiedy zostaną odblokowane środki na finansowe wsparcie z uwolnionych dzięki zmianie ustawy?

Ustawa z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wchodzi w życie 1 sierpnia b.r. Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu 7 sierpnia 2017 r. planuje opublikowanie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej na www.bgk.pl o wznowieniu od 8 sierpnia 2017 r. możliwości składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z rządowego programu Mieszkanie dla młodych.

Czy już teraz mogę się przygotować, np. kompletować dokumenty, by usprawnić procedurę przyznawania dofinansowania wkładu własnego?

Dokumentację kredytową w wybranej przez siebie instytucji kredytującej można złożyć już teraz, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne banku, który będzie pośredniczył w przyznaniu środków. Takie podejście umożliwi bankowi dokonanie wstępnej analizy zdolności kredytowej, lecz złożenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego będzie możliwe dopiero po dniu ogłoszenia komunikatu w BIP przez BGK o wznowieniu ich przyjmowania. Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt. W celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się z wybraną instytucją kredytującą, współpracującą z BGK w zakresie obsługi programu. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych