PARTNER PORTALU

Program MdM nakręca sprzedaż?

W Warszawie limit cenowy w programie Mieszkanie dla Młodych wzrósł w zeszłym roku dwukrotnie. Na zakup tańszego mieszkania może pozwolić sobie więcej osób, a deweloperzy zacierają ręce.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2015 11:54

O ile na początku 2014 roku tylko kilkanaście procent mieszkań z oferty deweloperów można było kupić korzystając z państwowego wsparcia, to pod koniec roku co czwarte mieszkanie budowane w aglomeracji warszawskiej kwalifikowało się do programu.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec 2014 roku nowe mieszkania w Warszawie były kupowane średnio po 7,3 tys. zł/mkw. Przeciętna cena ofertowa według danych firmy Emmerson jest zaś znacznie wyższa - wynosi 8 tys. zł/mkw.

Najszybciej rozbudowują się trzy warszawskie dzielnice. Największa ilość osiedli powstaje na Woli, w Białołęce i Mokotowie. Sporo buduje się również w Wilanowie, na Bielanach i Pradze Południe. W nowych inwestycjach projektowane są głównie niewielkie metrażowo mieszkania. Przeważają w nich lokale o powierzchni do 50 mkw., wśród których są też mieszkania trzypokojowe. Na zakup tańszego mieszkania może pozwolić sobie więcej osób. W ten sposób firmy poszerzają grono swoich klientów. Gotowych mieszkań w Warszawie jest najmniejszy odsetek w kraju, co wyraźnie świadczy o dużym popycie na rynku.

Nie narzekają też firmy budujące w innych miastach. W 2014 roku na sześciu największych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 47 tys. nowych mieszkań, a sprzedali ponad 43 tys. lokali - podaje firma doradcza Reas. W porównaniu z 2013 rokiem wynik sprzedaży jest lepszy o jedną piątą.  

Na tak dobry rezultat wpływ miał niski poziom stóp procentowych, a tym samym tanie kredyty oraz program dopłat, który jest coraz bardziej atrakcyjny dla nabywców. Poza tym, spadające oprocentowanie lokat bankowych spowodowało przypływ kapitału inwestorów, lokujących pieniądze na rynku mieszkaniowym.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych