PARTNER PORTALU

Projekt domu. Z katalogu czy na zamówienie?

Budowa domu nie może obejść się bez projektu. W tym przypadku do wyboru mamy dwie możliwości – zakup projektu z katalogu lub na zamówienie. Które rozwiązanie jest lepsze? - podpowiada Dariusz Dudek z biura projektowego DD Architekci.

Autor: housemarket.pl 18 października 2017 08:59

Projekt na zamówienie jest lepszy, bardziej przemyślany i dokładniejszy. Podczas pracy nad nim można przedyskutować każdy element funkcjonalny, ale i techniczny obiektu. Taki dom jest też uszyty na miarę czyli dokładnie odpowiada na potrzeby inwestora który, np może nie używać kuchni , mieć 8 psów zaprzęgowych lub 10 aut sportowych.

Dzięki dialogowi klient bardziej się przywiązują do projektu, a w efekcie także i domu. Czują że jest naprawdę ich. To bardzo ważny aspekt tworzenia. Budowa domu musi być bowiem przygodą. Twórcza podróżą i powrotem do miejsca gdzie ludzie budowali miejsca do życia.

Myślę że 90 % domów w Polsce jest budowana na podstawie projektów gotowych, co obrazuje przykry obraz naszej architektury, ale i społeczeństwa. Widzę jednak światełko w tunelu bo coraz częściej pojawiają się w biurze ludzie otwarci i chcący zbudować coś wartościowego. Rolą architekta jest również pokazanie inwestorowi, że można zbudować dom w inny, mniej standardowy sposób.

Projekt indywidualny właściwie nie ma wad. Oczywiście zabiera on sporo czasu, ale traktuję to w kategoriach zalety. Projekty katalogowe bywają banalne i źle zaprojektowane. To podstawowy zarzut w ich stronę. A to niszczy przestrzeń i jakość krajobrazu naszego kraju który toczony jest rakiem "gotowców" i zabudowy deweloperskiej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych