PARTNER PORTALU

Projektanci "zielonych" domów nagrodzeni

Domy budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa nie muszą być nieatrakcyjne z wyglądu czy bardzo drogie. Dowodem na to są nagrodzone projekty prac w III edycji konkursu Multi EKO Dom.

Autor: HouseMarket.pl 15 września 2015 14:21

W trzeciej edycji konkursu Multi EKO Dom, przeprowadzanego przez Rockwool Polska podobnie jak w poprzednich edycjach, zadaniem uczestników, było zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, jasno uzasadnioną opłacalnością proponowanych rozwiązań, w porównaniu do domów spełniających minimalne wymagania określone w przepisach. Projekt musiał się także wyróżniać niebanalną estetyką oraz zapewniać mieszkańcom funkcjonalność i wygodę użytkowania. Innymi słowy projekt ma być potencjalnie realnym domem, na którego będzie stać przysłowiowego Kowalskiego.

Jury nie zdecydowało się na przyznanie I nagrody. Natomiast aż trzy prace otrzymały równoważne II miejsca. Przyznano także dwa wyróżnienia. Anna Stachi, Tomasz Jackiewicz oraz Adam Warchoł z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej w swoim projekcie, postawili na dużą liczbę i różnorodność rozwiązań ekologicznych. – W pracy przedstawiono schematy wykorzystania energii odnawialnej i różnych rozwiązań prośrodowiskowych. Pokazano także ciekawe zastosowanie sterowania termicznego/cieplnego w domu. Dodatkowo w projekcie wykorzystano niekonwencjonalny układ przestrzenny, łączący harmonijnie nowoczesną formę z tradycją – ocienia prof. Dariusz Gawin, przewodniczący Jury.

Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej – Magdalena Cybula oraz Małgorzata Walczak – postawiły na projekt mocno nawiązujący do dawnej tradycji zagrodowej i krajobrazu kulturowego. – Autorki pracy włożyły bardzo dużo staranności w przygotowanie projektu, o czym świadczą m.in. jakość wykonania projektu technicznego, wnikliwość rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych oraz rozwiązań materiałowych. Nowoczesny projekt został świetnie wpasowany w tradycyjne otoczenie – podkreśla Piotr Pawlak, przedstawiciel organizatora, jednocześnie członek Jury.

Natomiast grupa studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Piotr Kaczyński, Ewa Banach i Maja Cichocka – swój projekt oparli o prostą, nowoczesną i minimalistyczną bryłę. – W swoim projekcie studenci pokazali funkcjonalne rozwiązania, w harmonijny sposób łączące technologie tradycyjne (naturalne) z nowoczesnymi rozwiązaniami mechanicznymi. Dużą zaletą tej pracy było także wykorzystanie gospodarki wodnej w obszarze efektywności energetycznej – chwali prof. Gawin.

W konkursie wyróżnienie otrzymała także Katarzyna Kołodziejska z Wydziały Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz Michał Sapko i Patrycja Stołtny z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych