PARTNER PORTALU

Projektowanie to dialog

Każde dobrze zaprojektowane wnętrze powinno zawierać rys indywidualizmu, a jednocześnie opierać się na przemyślanych rozwiązaniach, które realnie ułatwiają nam życie. W taki właśnie sposób projektowania wierzymy - o pracy projektanta w Polsce opowiadają Monika i Adam Bronikowscy, właściciele pracowni HOLA Design.

Autor: housemarket.pl 21 września 2017 09:50

Co aktualnie jest modne jeśli chodzi o stylistykę i aranżację mieszkania? 

Bardzo trudno jest wskazać jedną dominującą obecnie stylistykę we wnętrzach. Myślę, że powinniśmy raczej mówić o modnych motywach, kolorach czy materiałach. Jako HOLA Design nie zamykamy się w sztywnych ramach jednej estetyki, lecz jesteśmy otwarci na różnorodność. Zauważamy również, że nasi klienci coraz częściej chcą łączyć style w ramach jednego wnętrza. A producenci z kolei dostarczają mnóstwa rozwiązań dopasowanych do każdej estetyki. Wśród aktualnych trendów z pewnością możemy wymienić naturalne materiały, takie jak drewno, cegła, beton, a także kamień, zwłaszcza marmur typu Calacatta.

Na topie już od kilku sezonów są również tropikalne motywy: egzotyczne zwierzęta, liście bananowca czy monstery pojawiające się na tekstyliach, tapetach, meblach. Konsekwencją tego „powrotu do natury” są wszelkie odcienie koloru zielonego: zarówno jasne, pastelowe, jak i ciemne, nasycone. Modne jest również złoto i miedź, które wykorzystywane są w różnych stylistykach. Nie kojarzą się już z przepychem, dzięki czemu swoje miejsce znajdują nawet w minimalistycznych wnętrzach.

W którym kierunku Państwa zdaniem te trendy będą ewaluować?

Trendy we wnętrzach nie zmieniają się co sezon. Oczywiście pojawiają się mody na nowe wzory czy motywy, ale jeśli chodzi o bazowe elementy aranżacji wnętrz, to one zmieniają się stosunkowo powoli. Po naturalne materiały, takie jak drewno, cegła czy beton, sięgamy już od dobrych kilku sezonów i sądzimy, że tendencja ta jeszcze długo się utrzyma. Szlachetne, prawdziwe drewno nie da się zastąpić nawet najbardziej zaawansowanymi technologicznie produktami. A klienci są coraz częściej świadomi, że warto inwestować w dobre jakościowo produkty i dobry design. Myślę, że trendy zmierzają właśnie w kierunku ponadczasowości i wyważonych form. Kolorami i motywami będziemy żonglować w dodatkach.

Co jest najważniejsze w pracy projektanta? Czy "praca z wnętrzem" jest łatwa? 

W projektowaniu wnętrz najważniejsza jest satysfakcja klientów, a więc dopasowanie pomysłów aranżacyjnych do ich wytycznych i oczekiwań przy jednoczesnym zachowaniu spójności i konsekwencji całości aranżacji. Naszym celem jest znalezienie idealnych rozwiązań dostosowanych zarówno do potrzeb użytkowników, jak i możliwości danej przestrzeni. Każde dobrze zaprojektowane wnętrze powinno zawierać rys indywidualizmu, a jednocześnie opierać się na przemyślanych rozwiązaniach, które realnie ułatwiają nam życie. W taki właśnie sposób projektowania wierzymy jako pracownia i wydaje nam się, że z tymi wyzwaniami muszą zmierzyć się wszyscy projektanci, niezależnie od szerokości geograficznej.

Czy klienci zwracając się z prośbą o projekty mają już sprecyzowane oczekiwania? A może oczekują konkretnych pomysłów i propozycji? 

Każdy klient, który zwraca się do nas z prośbą o projekt domu czy mieszkania, jest inny, ma różne potrzeby, oczekiwania, gust, a także dysponuje inną przestrzenią, która determinuje często projektowe decyzje. Większość klientów ma ulubione materiały, pewne pomysły aranżacyjne, a naszym zadaniem jest zebranie ich w jedną spójną całość. Klienci są coraz lepiej przygotowani do współpracy z architektem, wiedzą, jaka estetyka im się podoba, a jakich rozwiązań nie chcą w swoich wnętrzach. Zdarzają się jednak również tacy, którzy w pełni zdają się na nas i oczekują propozycji w każdym aspekcie. W każdym z tych modeli współpracy – zarówno z klientami z Polski, jak i zagranicznymi – praca przebiega nieco inaczej i wymaga nieco innego podejścia z naszej strony.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych