PARTNER PORTALU

Radom. Lokatorzy komunalni odpracowują długi czynszowe

Blisko 200 mieszkańców Radomia odpracowuje zaległości czynszowe, wykonując prace porządkowe na rzecz gminy. Dzięki realizowanemu przez samorząd programowi oddłużania lokatorów mieszkań komunalnych w ciągu 9 miesięcy miasto odzyskało 300 tys. zł.

Autor: PAP 15 lutego 2017 12:06

Lokatorzy, który chcą odpracować zadłużenie, podpisują umowy na wykonanie różnych prac porządkowych na rzecz gminy i podległych jej jednostek, np. szkół czy przedszkoli. Takich osób w ciągu dziewięciu miesięcy zgłosiło się blisko 200.

- Tak duże zainteresowanie tą formą zwrotu należności czynszowych było dla nas sporym zaskoczeniem. Z doświadczeń innych miast wynika, że chętnych było mniej - powiedział PAP dyr. Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu Sławomir Stanik.

Godzina pracy wyceniona jest na 12 zł. Część lokatorów pracuje po 8 godzin dziennie. W skali miesiąca daje to 1900 zł. - To kwota dosyć znacząca, bo wiele osób posiada zadłużenie rzędu 20-30 tys. zł i jest zdeterminowanych, żeby ten dług zmniejszyć - stwierdził Stanik. Zarobione pieniądze zaliczane są na poczet spłaty zadłużenia. Dziesięciu lokatorom udało się odpracować dług w całości.

Zalegający z opłatami za czynsz lokatorzy mieszkań komunalnych w Radomiu mogą też spłacać długi w ratach lub też zamienić mieszkanie na mniejsze, co wiąże się z obniżeniem czynszu.

Z wyliczeń radomskiego MZL wynika, że dzięki programowi oddłużania lokatorów mieszkań komunalnych poprzez pracę na rzecz gminy w ciągu 9 miesięcy dług lokatorów zmniejszył się o 300 tys. zł. W sumie zobowiązania radomian wobec miasta lub gminnej spółki Administrator wynoszą ok. 27 mln zł. Rekordziści są winni po 200 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych