PARTNER PORTALU

Radomianie sprawdzają cenę mieszkania sąsiada

Ile tak naprawdę płaci się za luksusowy apartament na Osiedlu Słonecznym a ile kosztuje dwupokojowy standard w wielkiej płycie - sprawdził urban.one.

Autor: HouseMarket.pl 04 sierpnia 2017 16:01

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Radomiu to 2,9 tys. zł, co oznacza, że mieszkać nad Mleczną jest wciąż minimalnie taniej niż m.in. w Częstochowie. Jednocześnie w Kielcach własne lokum jest już droższe średnio aż o 40 proc. Gdzie zatem w Radomiu płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Urban.one prześledziło rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazały się nowe apartamentowce blisko centrum, w skład których wchodzi m.in. osiedle Słoneczne oraz osiedle Etiuda. To tu w ostatnich latach powstały zwykle 3-kondygnacyjne budynki z garażami i mieszkaniami o powierzchni nawet blisko 100 mkw. W tych ostatnich przypadkach stawki na poziomie 6-6,5 tys. za mkw. nie są rzadkością. Kupujących kusi nie tylko spokojna okolica i świeże farby na ścianach.

W tych wypadkach kupujący płacili także za dodatkowe, bogate wyposażenie mieszkania. W ofercie na rynku radomskim nie brakuje wciąż kolejnych lokali wykończonych w wysokim standardzie, możemy więc spodziewać się tu wkrótce następnych cenowych rekordów - mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jak wynika tak z danych na bieżąco aktualizowanych przez urban.one, najpopularniejsze metraże kupowane w Radomiu mieszczą się w przedziale 43-60 mkw. (to aż 48 proc. kupowanych lokali). Takie właśnie typowe mieszkania (np. 55 mkw., 3 pokoje) na osiedlu XV-lecia to znacznie mniejszy wydatek niż w przypadku najbardziej prestiżowych adresów. Tu regularnie zdarzają się transakcje, gdy wystarczy nieco ponad 100 tys. zł, by stać się właścicielem mieszkania o takiej powierzchni.

Urban.one to kolejny krok w procesie standaryzacji rynku informacji o nieruchomości. - Jednym z efektów realizacji naszego zamierzenia jest dzielenie się wiedzą z Polakami, usunięcie dysproporcji informacyjnej między podmiotami profesjonalnymi a konsumentami. Rozwiązanie to pomaga podjąć decyzję przy jednym z najważniejszych wyborów w życiu - zakupie własnego lokum. Wyceny są wiarygodne dzięki dużej próbce danych o cenach transakcyjnych jakie zgromadziliśmy, a informacje dodatkowe zamieszczone w raporcie uwzględniają też np. kwestię bezpieczeństwa w danej okolicy czy czystości powietrza – podkreśla Adam Sobczak, jeden z twórców serwisu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych