PARTNER PORTALU

Rafał Trzaskowski chce rozwiązać problem mieszkań w Warszawie

Tańsze mieszkania na wynajem, wzmocnienie zasobu mieszkań komunalnych oraz złożenie poprawek do małej ustawy reprywatyzacyjnej, które uniemożliwią oddawanie mieszkań z lokatorami - zapowiedział w czwartek kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Autor: PAP 13 kwietnia 2018 10:15

- Rozmawiam przez ostatnie tygodnie z warszawiakami. Jednym z najbardziej nurtujących ich problemów jest problem mieszkań - powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej. Poinformował, że pierwszym z punktów jego programu jest przygotowanie w stolicy mieszkań na wynajem dla osób zarabiających w sposób umiarkowany.

- Formułując założenia programowe, chcemy jasno mówić właśnie o mieszkalnictwie; sformułować propozycje przede wszystkim dla ludzi, którzy zarabiają w Warszawie w sposób umiarkowany, których nie stać na pozyskanie kredytów. Dla nich chcemy przygotować tańsze mieszkania na wynajem - zadeklarował poseł PO.

Jak wyjaśnił "miasto będzie budowało tanie mieszkania na wynajem, gdzie miasto będzie w praktyce dopłacało do czynszu". - Czynsz w średnim mieszkaniu będzie wynosił 1000 zł, a za resztę zapłaci miasto - zadeklarował. Zaznaczył, że jest to oferta, której w Warszawie dzisiaj brakuje.

- Stawiamy sobie ambitny cel, że miasto powinno budować ok. 1500 mieszkań rocznie od 2020 r. dlatego, że naszym celem jest to, żeby w zasobie mieszkaniowym Warszawy było jak najwięcej lokali. Celujemy w 100 tys. w 2030 r., co tak naprawdę zbliżyłoby nas do standardu najbardziej rozwiniętych i społecznie aktywnych miast Europy - przekonywał Trzaskowski.

Jak zauważył oferta dla średnio zarabiających jest to "oczywiście rzecz całkowicie nowa". Ale nie zapominamy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący - zadeklarował.

- Będziemy dalej wzmacniać zasób miasta Warszawy, jeżeli chodzi o mieszkania komunalne. Przede wszystkim poprzez remonty, adaptacje pustostanów, tak żeby w roku 2030 ten zasób wynosił właśnie 100 tys. mieszkań - zapowiedział poseł. Według niego, mało kto wie, ale Warszawa dopłaca do średniego czynszu mieszkania komunalnego kilkaset złotych.

- Chcielibyśmy też przyspieszyć, zapewnić tym wszystkim, którzy czekają na mieszkania komunalne, możliwość ewentualnego wynajmu własnego mieszkania" - poinformował. "I tutaj dokładnie tak jak jest to w przypadku mieszkań komunalnych - ci, którzy czekają na mieszkania, a nie mogą ich dostać, będą również wspierani przez miasto - zapewnił.

Trzaskowski zapowiedział też poprawki do małej ustawy reprywatyzacyjnej, które - podkreślił - doprowadzą do tego, że nie będzie można oddawać mieszkań z lokatorami.

- Będę składał w Sejmie poprawki do małej ustawy reprywatyzacyjnej, które doprowadzą do jednego: że nie będzie można oddawać mieszkań z lokatorami w procesie reprywatyzacyjnym - dodał. Jak zauważył, "dzisiaj prawo to dopuszcza".

Zaznaczył, że jest to "pewnego rodzaju pytanie o wiarygodność Prawa i Sprawiedliwości". - Czy oni poprą te rozwiązania, czy w ogóle zgłoszą dużą ustawę reprywatyzacyjną - dodał. Zapowiedział, że nawet jeżeli się to nie uda "zadbamy, żeby najpierw zaopiekować się mieszkańcami tych kamienic, zanim w ogóle będziemy kontemplowali ich oddawanie w procesie reprywatyzacyjnym".

Według posła "najważniejsze jest rozwiązanie problemu na przyszłość poprzez przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej". - Papierkiem lakmusowym wszystkich tych, którzy dzisiaj chcą rozwiązać problem reprywatyzacji jest przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej - podkreślił.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych