PARTNER PORTALU

Ranking najdroższych lokalizacji mieszkaniowych w Warszawie

Wśród najdroższych ofert lokalizacji z warszawskiego ryku wtórnego prym wiedzie ul. Świętojańska. Sprzedający mieszkania pod tym adresem liczyli na przychody na poziomie 18,2 tys. zł za mkw. Jednak w rankingu uwzględniającym jedynie ceny transakcyjne króluje ul. Kopernika, gdzie za mkw. mieszkania klienci płacili 26 tys. zł - wynika z danych firmy Cenatorium.

Autor: HouseMarket.pl 29 maja 2015 07:42

Jeśli popatrzymy na oferty sprzedaży to najdroższe mieszkania w Warszawie znajdziemy przy ul. Świętojańskiej (18,2 tys. zł/mkw.). W pierwszej trójce najkosztowniejszych lokalizacji znalazły się również ulice Bitwy Pod Rokitną (17,86 tys. zł/mkw.) i Kruczkowskiego (17,05 tys. zł/mkw.). Zaskakująco nisko uplasowały się m.in. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Świętokrzyska. Tyle oczekiwania sprzedających.

Dane Cenatorium, obejmujące Top 50 ulic w Warszawie według cen transakcyjnych pokazują, że obecnie zdecydowanie najdroższy adres w stolicy to ul. Kopernika. W ostatnim roku, w mieszczącej się tam rezydencji Foksal, klienci płacili za metr mieszkania ponad 26 tys. zł. Drugie pod względem wysokości średniej ceny transakcyjnej uplasowało się Wybrzeże Kościuszkowskie, gdzie za mkw. mieszkania z rynku wtórnego płacono 19,9 tys. zł. Na tym tle blado wypada ul. Świętojańska, gdzie sprzedający średnio oczekują 18,2 tys. zł za mkw., jednak przy podpisywaniu umowy cena wywoławcza spada do niecałych 11 tys. za mkw. Nie dziwi to o tyle, że w tej lokalizacji, większość ofert dotyczy starego budownictwa (nawet z 1947 roku).

Kolejne najdroższe adresy to: ul. Leszczyńska (16,4 tys. zł/mkw), Rynek Starego Miasta (blisko 15,9 tys. zł/mkw.) oraz ul. Kruczkowskiego (blisko 14,97 tys. zł/mkw). Na piątym miejscu uplasowała się ul. Kruczkowskiego. Wciąż wysokie są ceny apartamentów w urokliwych miejscach Mokotowa (ul. Sułkowicka, Biały Kamień oraz Chodkiewicza) Żoliborza (ul. Bitwy pod Rokitną).

Gdybyśmy porządkowali zestawienie TOP 50, biorąc pod uwagę jedynie ceny transakcyjne w podanych lokalizacjach zebrane przez Cenatorium, to pierwsza dziesiątka wyglądałaby nieco inaczej niż sugerują to oferty. Wynika to nie tylko z umiejętności negocjacyjnych kupujących, ale i m.in. z faktu, że najbardziej prestiżowe adresy rzadko trafiają na listę publicznie dostępnych ogłoszeń. Znaczące różnice między cenami ofertowymi, a faktycznymi to też normalna sytuacja w czasie stagnacji na rynku mieszkaniowym – wówczas zwiększa się przepaść między oczekiwaniami sprzedających a kupujących.

- Prestiżowa okolica nie zawsze ma znaczenie jeśli weźmiemy pod uwagę konkretny lokal. Na warszawskim Powiślu jest wiele nowych, luksusowych apartamentowców, a obok nich są stare niezadbane kamienice. Sprzedający mieszkanie w tym drugim typie budynku, może oczekiwać wyższej ceny za swoje lokum ze względu na prestiżowe sąsiedztwo. Dla kupującego ta logika nie jest już tak oczywista. Ponadto warto pamiętać, że lokale klasy premium sprzedawane są bardziej dyskretnie. Dlatego często nie znajdziemy ich na portalach ofertowych. Równocześnie są takie miejsca jak ulica Parkowa, na której rok w rok odnotowujemy rekordową transakcję. Podaż jest tam jednak bardzo ograniczona, do poziomu 2-4 dużych transakcji rocznie, dlatego nie uwzględniliśmy jej w zestawieniu mówi Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. - Gdyby jednak uwzględnić ul. Parkową w poniższym zestawieniu, jej pierwszeństwo jako „naj” nie podlegałoby dyskusji - cena transakcyjna za mkw. apartamentu w sąsiedztwie Łazienek wyniosła w ostatnim roku 36 tys. zł.

TOP 10 cen ofertowych prezentuje się nieco inaczej. Tu do czołówki wskakują mieszkania przy ulicach Nowy Świat (16,7 tys. zł/mkw.) oraz Świętojańskiej i Okólnik (16,16 tys. zł/mkw.). Na tej pierwszej - chyba najsłynniejszej ulicy - w Polsce zauważalne są spore rozbieżności cenowe. Mieszkanie w nowszym budownictwie (2000 r.) kosztuje tu nawet 3,2 mln zł. Jeśli ktoś myśli o zakupie pod tym adresem lokum w kamienicy z 1920 r. wystarczy mu minimum 0,5 mln zł. Co ciekawe, różnica między średnią ceną wywoławczą a transakcyjną na Nowym Świecie sięga aż 35 proc. Pierwszą piątkę ofertowych hitów zamyka ul. Krzywe Koło na Starym Mieście, gdzie sprzedający oczekują średnio aż 16,7 tys. zł za mkw. mieszkania. Większość lokali dostępnych w tej lokalizacji to mieszkania jedno i dwupokojowe z niewielkim metrażem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych