PARTNER PORTALU

Raport: budownictwo mieszkaniowe kluczowe dla gospodarki

33 mld zł wpływów wygenerowało łącznie dla gospodarki budownictwo mieszkaniowe w ubiegłym roku - wynika z raportu przygotowanego przez PwC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich. To 1,9 proc. PKB.

Autor: HouseMarket.pl 24 września 2015 13:41

Bezpośrednio dla gospodarki budownictwo mieszkaniowe w 2014 roku wygenerowało 17,4 mld zł. Sektor ten przyniósł jeszcze dodatkowy pośredni wkład do PKB na poziomie około 14 mld zł, a gospodarstwa domowe – efekt indukowany w wysokości 1 mld zł. Łącznie to prawie 33 mld zł wpływów.

Z raportu przygotowanego przez PwC oraz PZFD „Analiza wpływu sektora budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę Polski”  wynika, że rynek budowlany w Polsce to potężna i wciąż rozwijająca się gałąź gospodarki. Wartość dodana wytworzona bezpośrednio przez sektor budowlany (czyli jego wkład do Produktu Krajowego Brutto) w roku 2014 wyniosła ponad 115 mld zł i stanowiła 6,7 proc. PKB. Wartość dodaną wytworzoną bezpośrednio przez budownictwo mieszkaniowe autorzy raportu szacują na około 17,4 mld zł, czyli na około 1 proc. PKB.

Sektor budowlany jest również poważnym płatnikiem podatków zasilających budżet państwa. Szacowane przez autorów raportu dochody z podatku VAT w roku 2014 wyniosły około 6,5-7 mld zł, czyli do 2,7 proc. dochodów podatkowych i do 5,6 proc. całkowitych dochodów z podatku VAT w skali kraju. - W sumie podatki VAT, PIT i CIT wpłacane przez sektor budowlany to około 11-12 mld zł rocznie. Według danych z roku 2014 stanowiły one ponad 4,5 proc. wpływów podatkowych budżetu państwa – komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Autorzy raportu podkreślają również bardzo duże znaczenie sektora budowlanego dla wszystkich gospodarek regionalnych w Polsce. Bezpośredni udział budownictwa w PKB województw waha się od 5,8 proc. dla województwa łódzkiego do 8,7 proc. dla woj. małopolskiego i zachodniopomorskiego. Budownictwo ma więc duże znaczenie dla finansów samorządów lokalnych.

- W sumie dzięki podatkom PIT i CIT wpłacanych przez właścicieli i pracowników firm budowlanych, z których część trafia do kas samorządowych, wzbogaciły się one w roku 2013 o około 1,9 mld zł, co stanowi 2 proc. dochodów własnych samorządów. Do tego dochodzą wpływy z tytułu podatku od nieruchomości, który jest największym źródłem dochodów podatkowych samorządów lokalnych w Polsce. W 2013 roku jego wartość wyniosła 18,7 mld zł – wylicza Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC Polska.

Według specjalistów bezpośrednia wartość generowanego przez sektor budowlany PKB, zatrudnienia, płac, czy podatków to tylko część jego całkowitego wpływu na gospodarkę. Działalność budowlana jest jednym z najistotniejszych kreatorów popytu dla innych sektorów gospodarki – od przemysłu poprzez usługi i handel.

- Wartość dodana, jaką według naszych szacunków budownictwo mieszkaniowe osiągnęło w 2014 roku, czyli 17,4 mld zł, to bezpośredni efekt dla gospodarki wygenerowany przez ten sektor. Jednak, aby móc funkcjonować, firmy budowlane muszą dokonywać zakupów w innych gałęziach rynku. Te z kolei generują dla całej gospodarki efekt pośredni w wysokości 14 mld zł. Do tego dochodzą jeszcze  gospodarstwa domowe i ich dodatkowe zakupy, przynoszące efekt indukowany w wysokości prawie 1 mld zł – tłumaczy Mateusz Walewski z PwC.  A więc efekt całkowity, jaki budownictwo mieszkaniowe miało na polską gospodarkę, w sposób bezpośredni i pośredni szacujemy na prawie 33 mld zł, czyli 1,9 proc. PKB. To prawie dwa razy więcej niż wartość dodana generowana bezpośrednio przez sektor. – dodaje.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych