PARTNER PORTALU

REAS podsumowuje drugi kwartał na rynku mieszkaniowym

W II kwartale 2015 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków kolejny raz w okresie kilku ostatnich kwartałów osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 12,7 tys. mieszkań - podaje REAS.

Autor: REAS 20 lipca 2015 09:02

Dzięki temu w ostatnich czterech kwartałach, czyli od czerwca 2014 roku, sprzedano na analizowanych rynkach 45,8 tys. lokali. To o ponad 27 proc. więcej, niż w rekordowych dotychczas latach 2007 i 2013, w których sprzedano po około 36 tys. mieszkań.

Zdaniem ekspertów REAS jest to o tyle zadziwiające, że pomimo najniższych stóp procentowych w historii polskiego rynku mieszkaniowego, wolumen nowo udzielanych kredytów hipotecznych nie rośnie, a według ostatnich danych BIK nawet nieco zmalał w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Okres teoretycznej wyprzedaży oferty, czyli czas potrzebny do wyprzedania wszystkich mieszkań w ofercie przy utrzymaniu obecnego tempa sprzedaży, nie zmienił się znacząco we wszystkich miastach za wyjątkiem Poznania. Najszybciej, bo w ciągu 3,7 kwartału, wyprzedałyby się mieszkania w Trójmieście. Wartość ta jest niemal taka sama tak jak trzy miesiące wcześniej, co wskazuje na lekką nadwyżkę popytu nad podażą. Zauważyć należy, że wyjątkowo dobra sprzedaż w Gdańsku jest silnie wspierana przez program MdM, dzięki korzystnemu limitowi ceny. W Warszawie i Krakowie obecna oferta sprzedawałaby się nieco dłużej niż rok, we Wrocławiu i Łodzi niecałe pięć kwartałów, zaś w Poznaniu nieco dłużej niż pięć kwartałów.

Spojrzenie na indeks zmiany cen dla wszystkich miast, uwzględniający różnice w liczbie lokali na poszczególnych rynkach, wskazuje na niewielki wzrost cen mieszkań znajdujących się w ofercie, trzeci już kwartał z rzędu. Jest to wynikiem nałożenia się dwóch zjawisk: podnoszenia cen najtańszych mieszkań, dzięki wzrostowi limitów cen w ramach programu MdM, a także uzupełnianiu przez deweloperów wyprzedanej oferty mieszkań o podwyższonym standardzie.

Zmiany przeciętnej ceny lokali dostępnych w ofercie na koniec kwartału w analizowanych miastach były jednak zróżnicowane. Jedyną aglomeracją, w której wzrost był naprawdę znaczący, było Trójmiasto, gdzie w porównaniu z marcem ceny oferty wzrosły o 6,8 proc. W pozostałych pięciu miastach wahania wyniosły +/-2 proc. Wzrost cen ofertowych w Trójmieście był w znacznej mierze wynikiem wprowadzenia w minionym kwartale kilkunastu inwestycji o ponadprzeciętnych cenach.

REAS podkreśla, że skala wsparcia rynku przez program MdM nadal rośnie. W II kwartale liczba wniosków o dopłaty składanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w większości analizowanych miast, zgodnie z danymi BGK wzrosła w porównaniu z kwartałem poprzednim. Największy wzrost (o 24 proc.) miał miejsce w Krakowie. O 20 proc. wzrosła liczba wniosków w Gdańsku, o 18 proc. we Wrocławiu. W Łodzi wzrost wyniósł 7 proc., zaś w Poznaniu liczba wniosków była taka sama jak kwartał wcześniej. Tylko w Warszawie miał miejsce spadek (o 7 proc.), ale łącznie we wszystkich analizowanych miastach w II półroczu 2015 złożono o ponad 54 proc. więcej wniosków, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W sumie w II kwartale nieomal co piąty nabywca nowego mieszkania skorzystał z dopłaty z programu MdM.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych