PARTNER PORTALU

REAS: sprzedaż bliska rynkowego maksimum

O ponad 20 proc. kwartał do kwartału wzrosła liczba mieszkań wprowadzonych do oferty. Daje się również zaobserwować trend wzrostu cen mieszkań sprzedanych – czytamy w najnowszym raporcie firmy REAS.

Autor: Housemarket.pl 20 października 2015 16:18

Trzeci kwartał 2015 roku upłynął pod znakiem wzrostów. Sprzedaż w liczbie 13,2 tys. transakcji pobiła kolejny rekord, o 4 proc. poprawiając wynik z czerwca - wynika z raportu "Rynek mieszkaniowy w Polsce - III kwartał 2015 roku” przygotowanego przez REAS.

Deweloperzy poprawili wyniki sprzedaży z poprzedniego kwartału o prawie 4 proc. w skali kraju. Liczba transakcji jakie odnotowano od lipca do września tego roku w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi wyniosła blisko 13,2 tys. Po trzech kwartałach tego roku łączna liczba sprzedanych mieszkań wynosi ponad 37 tys. i wystarczy sprzedaż niespełna 6 tys. lokali w czwartym kwartale, by pobić dotychczasowy rekordowy wynik z 2014 roku.

Za doskonałymi wynikami sprzedaży idzie też niewielki aczkolwiek systematyczny wzrost cen mieszkań sprzedanych. Duży udział w tej zmianie ma uzupełnianie przez deweloperów oferty mieszkań o podwyższonym standardzie, które cieszą się sporym zainteresowaniem nabywców. Nie bez znaczenia były również zmiany limitu cen w programie MdM, skutkujące nieznacznym podniesieniem cen mieszkań najtańszych.

Rosnący popyt był niewątpliwie impulsem dla deweloperów do wprowadzania do sprzedaży kolejnych inwestycji. W porównaniu z poprzednim kwartałem w ofercie sześciu badanych miast pojawiło się o 20 proc. więcej nowych mieszkań. Choć liczba ta (15,9 tys.) daleka jest jeszcze do rekordów z końca 2007 roku, które sięgały 20 tys. jednostek, sprawiła, że mimo doskonałej sprzedaży, po raz pierwszy od czterech kwartałów obserwujemy wyraźny wzrost oferty.

Najwięcej mieszkań w ofercie przybyło w Warszawie (wzrost o 11 proc. kwartał do kwartału), Wrocławiu (9 proc.) i Krakowie (6 proc.). W Poznaniu i Łodzi poziom oferty nie zmienił się w porównaniu z czerwcem, natomiast w Trójmieście liczba dostępnych mieszkań spadła o ponad 5 proc..

- Szereg występujących jednocześnie czynników wspierających popyt sprawia, że oferta jak dotąd nie osiągnęła jeszcze rekordowego pułapu z roku 2012. Będzie to miało miejsce dopiero wówczas, gdy sprzedaż zacznie wyraźnie wyhamowywać. Póki co jednak była ona wyjątkowo dobra. – komentuje Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu REAS.

W większości z sześciu badanych miast trzeci kwartał zakończył się poprawą wyników sprzedażowych. W Poznaniu w porównaniu z poprzednim kwartałem liczba transakcji wzrosła aż o ponad 18 proc. W Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście wzrost mieścił się w granicach 8-10 proc. W Łodzi poziom z czerwca praktycznie nie uległ zmianie. Jedynym spośród badanych miast, w którym zanotowano wyraźny w porównaniu z poprzednimi wynikami spadek, była Warszawa, gdzie liczba sprzedanych mieszkań była o 5 proc. niższa niż na koniec czerwca. 

Zdaniem Kazimierza Kirejczyka, sprzedaż osiągnęła lub jest bliska maksimum. Nie dziwi więc fakt, że odpowiedź na pytanie: kiedy i z jakich powodów mogłoby nastąpić wyhamowanie, jest ostatnio najbardziej poszukiwaną na rynku mieszkaniowym informacją.

- Powodami, które z dużym prawdopodobieństwem mogą przyczynić do wyhamowania rynku są: po pierwsze słabnący wpływ programu MdM na rynku pierwotnym, spowodowany najpierw koniecznością podziału środków na dopłaty pomiędzy rynek pierwotny i wtórny, a potem zakończeniem jego funkcjonowania w 2018 roku; po wtóre możliwy wzrost stóp procentowych, który spowoduje z jednej strony podrożenie kredytu i w efekcie spadek zdolności kredytowej pewnej grupy nabywców, a z drugiej podniesienie wysokości odsetek od lokat, a tym samym obniżenie atrakcyjności dochodów z najmu - prognozuje prezes zarządu REAS.

Więcej informacji o rynkach mieszkaniowych poszczególnych miast, a także strukturze oferty i czasie wyprzedaży oferty w raporcie "Rynek mieszkaniowy w Polsce - III kwartał 2015".

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych