PARTNER PORTALU

Reforma systemu emerytalnego: Publiczny Fundusz Nieruchomości pomoże w oszczędzaniu

Powszechny dostęp do inwestycji na rynku nieruchomości, czyli "polski REIT" - to jeden z kluczowych filarów Programu Budowy Kapitału ogłoszonego dziś przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Autor: HouseMarket.pl 04 lipca 2016 14:20

Mateusz Morawiecki prezentował w poniedziałek na GPW rządowe plany na oszczędzanie. - Główne cele programu to bezpieczeństwo finansowe Polaków i rozwój gospodarczy - podkreślił podczas konferencji prasowej.

Prezentowany program to największa reforma systemu oszczędzania od 1999 roku poprzez budowę powszechnego i dobrowolnego oraz pracowniczego i indywidualnego systemu kapitałowego. Planowane jest utworzenie III filaru systemu emerytalnego w postaci Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK) oraz Indywidualnych Programów Kapitałowych (IPK). Budowie powszechnego III filaru mają sprzyjać atrakcyjne zachęty fiskalne ze strony Państwa.

Polskie REIT jednym z filarów

Program obejmuje także rozwój nowych produktów oszczędnościowych w postaci m.in. Publicznych Funduszy Nieruchomości (PFN) jako polskiego odpowiednika powszechnych na wielu rynkach funduszy typu REIT. Fundusze te w formie specjalnych spółek akcyjnych notowanych  na GPW w Warszawie inwestowałyby w nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne przynoszące stały dochód.

PFN korzystałyby ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na poziomie spółki akcyjnej. Fundusze miałby wypłacać minimum 80 proc. zysków w postaci regularnych dywidend dla akcjonariuszy. Fundusze mają umożliwić dostęp polskim inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym do korzyści wynikających z inwestycji na rynku nieruchomości przy zachowaniu wysokiej płynności inwestycji.

Ponadto rząd chce stworzyć specjalne obligacje premiowe i infrastrukturalne, wprowadzić niższy podatek od dochodów z inwestycji długoterminowych powyżej 1 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych