PARTNER PORTALU

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Przez ostatni rok deweloperzy wystąpili o pozwolenie na budowę 83,3 tys. lokali mieszkalnych. To wartość największa od trzech lat.

Autor: HouseMarket.pl 22 czerwca 2015 08:29

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że działający na polskim rynku deweloperzy cały czas mają przekonanie co do tego, że najbliższe kwartały będą co najmniej tak dobre jak ostatnie. W maju rozpoczęli oni budowę 8289 lokali i uzyskali 8331 pozwoleń na kolejne. Obie wartości są o co najmniej kilkadziesiąt proc. wyższe od średnich za ostatnie lata.

Miesięczne odczyty mogą jednak nie dawać pełnego obrazu rynku, a to ze względu na sezonowość biznesu budowlanego. Warto więc na dane GUS-u spojrzeć w okresach 12-miesięcznych. Tutaj optymistycznych sygnałów również nie brakuje. W ostatnim roku, czyli od początku czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r., deweloperzy rozpoczęli budowę 77490 mieszkań, podczas gdy rok temu było to 60252, co oznacza wzrost o 28,6 proc. Licząc na to, że dobra passa się utrzyma firmy planują kolejne inwestycje i występują o pozwolenia na nie. W ostatnich dwunastu miesiącach otrzymały łącznie 83299, o 27,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych