PARTNER PORTALU

Rekordowy rok na rynku luksusowych nieruchomości

W 2015 r. wartość rynku dóbr luksusowych wyniosła 14,3 mld zł i urosła aż o 13 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ponad miliard złotych dotyczył segmentu nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 09 grudnia 2015 14:36

Najnowsze dane pokazują, że coraz więcej Polaków się bogaci i wydaje swoje pieniądze na ekskluzywne apartamenty. Tendencja jest nie do zatrzymania.

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Według najnowszego raportu KPMG  jego wartość w 2015 r. to 14,3 mld zł. Z kolei wartość rynku luksusowych nieruchomości w Polsce wyniosła w 2015 roku 1,134 mld zł – o 3 proc. więcej niż rok wcześniej.

- W 2015 r. Polacy chętnie kupowali luksusowe apartamenty oraz penthouse’y, a szczególne duże zainteresowanie dało się odczuć w ostatnim kwartale. W naszej ofercie ze 170 apartamentów pozostało już zaledwie kilkanaście. Co ciekawe, przychodzą do nas osoby zainteresowane kupnem zarówno mniejszych jednostek typu studio, jak też klienci szukający apartamentów o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Rynek się demokratyzuje, a na luksus stać już także średnio zamożnych – tłumaczy Ewa Omasta, manager ds. marketingu i sprzedaży OVO Wrocław.

Tendencję potwierdzają dane KPMG. Polaków zarabiających powyżej 7,1 tys. zł miesięcznie było w 2015 r. ok. 969 tys., a w 2016 r. ich liczba po raz pierwszy przekroczy jeden milion. Ile zarobili? Łącznie ok. 155 mld zł netto. Najwięcej wydają na samochody, ale według prognoz większą dynamiką wzrostu wykaże się segment nieruchomości - w 2018 r. jego wartość wyniesie 1,338 mld zł, co przełoży się na wzrost o 18 proc. w stosunku do dzisiejszych kwot.

A jak wyglądał rozkład transakcji i ich wartości na rynku nieruchomości w Polsce w 2015 roku?

Rynek pierwotny

Apartamenty – liczba transakcji rocznie: 160-180, wartość transakcji rocznie: 440-460 mln zł,

Rezydencje – liczba transakcji rocznie: 20-25, wartość transakcji rocznie: 50-57 mln zł

Rynek wtórny

Apartamenty – liczba transakcji rocznie: 25-35, wartość transakcji rocznie: 50-60 mln zł

Rezydencje – liczba transakcji rocznie: 140-145, wartość transakcji rocznie: 550-600 mln zł

Przez najbliższe lata rynek nieruchomości luksusowych w Polsce będzie się rozwijał. Eksperci przewidują, że powstanie blisko 1 tys. apartamentów, z czego ok. 300 będzie naprawdę luksusowych. W tym czasie Polacy znacznie się wzbogacą, a ich łączny roczny dochód do 2018 roku osiągnie wartość ok. 209 mld zł. Według szacunków KPMG wartość całego rynku dóbr luksusowych w Polsce osiągnie wówczas niemal 17 mld zł.

- Przewidujemy, że rynek nieruchomości luksusowych będzie się rozwijał znacznie szybciej niż dotychczas. Polskę czekają czasy prosperity, mieszkańcy będą się bogacić, a swoje pieniądze zechcą dobrze ulokować. Luksusowy apartament to inwestycja, która, w odróżnieniu choćby od samochodu, nie traci na wartości, a bywa że zyskuje – przewiduje Shuckie Ovadiah, inwestor CEO OVO Wrocław, luksusowego multifunkcyjnego kompleksu, w którym znajdą się m.in. apartamenty, penthouse’y, biura i pięciogwiazdkowy DoubleTree by Hilton.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych