PARTNER PORTALU

Reprywatyzacja. Warszawski ratusz odmówił wydania dokumentów

- Jeśli w ustawowym czasie ratusz nie wyda komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji dokumentów, o które ta wnioskuje, zawiadomię prokuraturę – powiedział szef komisji Patryk Jaki. Warszawski ratusz odmówił wydania dokumentów, bo uznał, że komisja nie została jeszcze formalnie powołana.

Autor: PAP 18 maja 2017 09:17

- Jeżeli ratusz chciałby przestrzegać prawa, to czytałby ustawę ze zrozumieniem. Art. 12 mówi, że to przewodniczący jest organem i występuje o dokumenty, a ratusz ma obowiązek wydać je w przeciągu 7 dni – powiedział w czwartek w TVN24, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Podkreślił, że jeśli dokumenty nie zostaną wydane w ciągu przewidywanego przez ustawę czasu, to zwróci się do prokuratury w wnioskiem o przeprowadzenie postępowania karnego z art. 231. Kodeksu karnego wobec wszystkich osób, które nie dopełniły tego obowiązku.

- To jest gra ratusza na czas, być może po to, żeby część tych nieruchomości zostało jeszcze kilka razy sprzedanych – powiedział Jaki.

- Moim celem numer jeden jest przywrócenie sprawiedliwości w Warszawie, gdzie grupa przestępcza rozkradła nieruchomości warte miliardy złotych, a nasz stan prawny to wszystko zalegitymizował. A państwo krzyczało, że nic się nie stało. Moim zadaniem jest to, aby przywrócić sprawiedliwość, czyli zrobić to, co się nie udało przez wiele lat – dodał.

W środę Radio Zet podało, że wiceminister Patryk Jaki zażądał od stołecznego ratusza wydania dokumentów reprywatyzacyjnych trzech kamienic w Warszawie. Wiceprezydent miasta Witold Pahl miał odpisać, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jeszcze formalnie nie powstała, i odmówił wydania dokumentów.

- A zatem organ nie istnieje i nie wykonuje jeszcze swoich ustawowych zadań. Samo wejście w życie ustawy nie przesądza o ukonstytuowaniu się komisji, a stanowi jedynie podstawę do jej powołania – głosi oświadczenie urzędu miasta.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło z kolei, że zdaniem przewodniczącego komisji ustawa pozwala mu gromadzić dokumenty ws. reprywatyzacji już obecnie, ponieważ jest to jego kompetencja osobista.

„Jednak w celu nawiązania sprawnej współpracy z Ratuszem oraz z uwagi na fakt, że członkowie komisji zostaną powołani w najbliższych dniach, ponowi wniosek po pełnym ukonstytuowaniu się jej składu” – czytamy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych