PARTNER PORTALU

Rewitalizacja musi mieć kontekst społeczny

Nie jest dobrze, gdy rewitalizacja jest wyłącznie architektoniczna. Musi uwzględniać kontekst społeczny. Trzeba zapewnić odpowiedni miks usług, aby nowa przestrzeń żyła przez 24 godziny na dobę. Wtedy przysłuży się ludziom.

Autor: HouseMarket.pl 16 lutego 2016 09:06

Według Krzysztofa Zalewskiego, właściciela pracowni Zalewski Architecture Group, nie jest dobrze, gdy rewitalizacja jest wyłącznie przestrzenna i architektoniczna.

- Ona musi się wiązać z rewitalizacją społeczną konkretnej przestrzeni. Trzeba zapewnić odpowiednia mieszankę usług, aby nowa przestrzeń miała szansę żyć przez 24 godziny na dobę. Wtedy będzie służyła ludziom – stwierdził Krzysztof Zalewski podczas sesji „Śląsk: Projekt rewitalizacja”, która odbyła się w ramach 4 Design Days.

Według architekta, katowicką Strefę Kultury tworzą ikoniczne obiekty architektury, które niestety są odwiedzane okazjonalnie. - Międzynarodowe Centrum Kongresowe to nie jest miejsce, do którego przychodzi codziennie zwykły Kowalski. Podobnie jest z salą Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Jeśli chodzi o Muzeum Śląskie, to przestrzeń jest interesująca, ale pozostaje pytanie, czy ona odgrywa jakąkolwiek rolę w kontekście rewitalizacji społecznej – zastanawia się Krzysztof Zalewski.

Nieco inne zdanie ma prezes Fundacji Giesche Rafał Wyszyński. Uważa, że centrum Katowic, które było kiedyś kopalnią dopiero teraz zacznie żyć. - Niedawno Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek zyskały gospodarza, więc na pewno ich działalność się rozwinie. Moim zdaniem ta przestrzeń już jest interesująca. Wystarczy w niedzielę po południu zobaczyć ile osób spaceruje po tym terenie. To miłe, że na obszarze, na którym były tylko stare budynki i hałdy kopalniane ludzie dzisiaj dokarmiają króliki - twierdzi Rafał Wyszyński.

Prezes podkreśla, że rewitalizacja centrum Katowic cały czas trwa. - Do 2025 r. ma powstać teatr zamiast parkingu między Muzeum Śląskim a budynkiem NOSPR-u. Na 13 hektarach za parkingiem w pierwszej linii zbudowane zostaną wieżowce, a potem mieszkania w wysokich budynkach – wylicza Rafał Wyszyński.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych