PARTNER PORTALU

Rodziny z dziećmi najbardziej „zakredytowaną” grupą społeczną

Rodziny z dziećmi są najbardziej „zakredytowaną” grupą społeczną w Europie. Tego typu dług ma w UE aż 53,5 proc. rodzin mieszkających z dziećmi na swoim, podczas gdy par z długiem jest o połowę mniej, a tylko jeden na pięciu singli ma nieruchomość obciążoną hipotecznie – wynika z danych Eurostatu.

Autor: Lion's Bank 01 czerwca 2015 12:07

Co więcej im więcej dzieci, tym bardziej zadłużeni rodzice. Dane Eurostatu pokazują, że wśród rodzin z jednym dzieckiem tych zadłużonych jest 58 proc., przy dwójce dzieci odsetek ten rośnie do 64 proc., a przy trzech do 65 proc.

Potężnym wydatkiem jest często zakup mieszkania. Choć z rodzimego punktu widzenia wydaje się to mało realne, ale standard europejski zakłada, że rodzina z trojgiem dzieci dysponuje aż 5-pokojowym mieszkaniem. Nad Wisłą taki standard wciąż jest często nieosiągalny, ale w takich krajach jak Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia czy Malta faktycznie jest normą. Krajami, w których posiadanie dzieci wiąże się z wyraźnie wyższą skłonnością do zadłużania są: Łotwa, Litwa, Słowacja czy Francja. Z danych Eurostatu wynika, ze w ich przypadku rodziny z dziećmi nawet 7 razy częściej posiadają dług zabezpieczony hipotecznie niż ci, którzy pociech nie mają. I tak na Litwie 14 proc. rodzin z dziećmi jest zadłużonych, podczas gdy tych bezdzietnych z kredytem jest tylko 2 proc. Nie mniej wyraźny jest też przykład Francji, gdzie 75 proc. rodzin z dziećmi ma kredyt, podczas gdy tylko 20 proc. tych bez dzieci obciążają co miesiąc mieszkaniowe raty. W Polsce jest to odpowiednio 17 proc. i 6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych