PARTNER PORTALU

Rosja: nieruchomości pozostają drażliwą kwestią w relacjach z Polską

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że kwestia rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych pozostaje sprawą drażliwą w stosunkach z Polską. Dodała, że rozmowy na ten temat trwają, ale są trudne, z powodu rozbieżności w podejściu obu stron.

Autor: PAP 10 września 2017 12:37

Wypowiadając się na ten temat na cotygodniowej konferencji prasowej w MSZ Rosji, Zacharowa powołała się na publikacje w mediach polskich na temat nieruchomości dyplomatycznych.

"Kwestia rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych w Polsce pozostaje niestety jedną z kwestii drażliwych w stosunkach dwustronnych. Do obecnej chwili z niemal 20 naszych obiektów w tym kraju, którymi w swoim czasie dysponował Związek Radziecki, tylko trzy oficjalnie zostały przerejestrowane na Rosję. Prawo do wykorzystywania pozostałych pod różnymi pretekstami jest kwestionowane" - powiedziała rzeczniczka.

Oceniła, że aby "zmienić tę sytuację w celu przeważenia szali na swoją korzyść", strona polska "sięga po mechanizm decyzji sądowych" dotyczących rosyjskich nieruchomości.

"Nie możemy uznać prawomocności tych werdyktów, które nie uwzględniają statusu dyplomatycznego naszych obiektów i legalnej drogi ich nabycia" - powiedziała Zacharowa. Dodała, iż "jest wiadome, że otrzymano je na podstawie porozumień dwustronnych z czasów ZSRR i PRL, według których Polska mogła wejść w posiadanie" analogicznych lub współmiernych nieruchomości. Zdaniem przedstawicielki MSZ Polska "jednak z jakichś powodów nie skorzystała ze swojego prawa".

Zacharowa zaznaczyła, że "trwają konsultacje z Warszawą w sprawie tego problemu". Oceniła, że postępują one "trudno, powoli, ze względu na rozbieżności w podejściu stron".

"Uregulowanie takiej problemowej kwestii, a także całej serii problemów, do których należą sprawy nieruchomości dyplomatycznych, jest możliwe wyłącznie na drodze rozmów, bez decyzji jednostronnych" - oceniła Zacharowa. Powiedziała też, że "odszkodowanie za nadużycia, do których już doszło, dotyczące obiektów rosyjskich, będzie nieodłączną częścią ostatecznych porozumień".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych