PARTNER PORTALU

Rosną ceny działek budowlanych - najszybciej w Olsztynie i we Wrocławiu

Zarówno ceny gruntów rolnych, jak najbardziej popularnych działek budowlanych w największych miastach wzrosły w stosunku do zeszłego roku.

Autor: Metrohouse/housemarket.pl 23 kwietnia 2015 08:53

Jak podaje Agencja Nieruchomości Rolnych średnia cena hektara gruntów rolnych sprzedawanych w 2014 r. wyniosła 25 592 zł i była o 17 proc. wyższa od średniej ceny w 2013 r.  W opinii ANR ostatnie wzrosty cen są następstwem coraz mniejszej podaży gruntów rolnych, a także możliwościami preferencyjnych zakupów gruntów przez rolników. Jeszcze ciekawszą obserwacją jest kształtowanie się cen w ostatnim dziesięcioleciu. Dziesięć lat temu za hektar ziemi płacono średnio 4682 zł. Ceny wzrosły więc w tym okresie pięciokrotnie.

Coraz większych kwot żądamy też za działki budowlane. Tendencja wzrostowa cen gruntów widoczna jest w najpopularniejszym segmencie działek o powierzchni do 2 tys. mkw. Jak wskazują dane serwisu szybko.pl ceny ofertowe takich gruntów w największych polskich miastach są wyższe średnio o 6 proc. w porównaniu z I kwartałem 2014 roku i o 14 proc. w stosunku do kwot odnotowanych w analogicznym okresie 2013 r.

Najwyższe procentowe wzrosty (w porównaniu z 2014) rejestruje się w Olsztynie (21 proc.), we Wrocławiu (16 proc.), w Katowicach (14 proc.) Kielcach (13 proc. i w Warszawie (11 proc.). Najwyższy bezwzględny wzrost dotyczy gruntów w Warszawie, które są o 100 złotych droższe niż przed rokiem i o 170 zł w porównaniu z 2013 r.

- Należy jednak zaznaczyć, że obserwujemy również lokalizacje, gdzie grunty budowlane zachowują stałą cenę. Jest to Łódź, gdzie koszt metra kwadratowego jest identyczny jak przed dwoma laty, a także Lublin i Poznań z analogiczną sytuacją, czyli z ceną na poziomie z I kwartału 2013 - mówi Marta Kosińska, ekspert serwisu szybko.pl.

Najtańsze działki budowlane znajdziemy w Olsztynie – średnio 157 złotych za metr kwadratowy. Oferty poniżej 200 złotych za m kw. można znaleźć wszędzie z wyjątkiem Warszawy. Średnio nie więcej niż 200 złotych zapłacimy za grunty budowlane w Kielcach, Opolu i Łodzi. W kolejnym pułapie cenowym, pomiędzy 200 a 400 złotych za m kw. mieszczą się pozostałe analizowane miasta wojewódzkie. Wyjątkiem są Warszawa i Kraków, gdzie m kw. takich działek jest średnio wyceniony na odpowiednio 1020 zł i 430 zł. Są to oczywiście ceny ofertowe, najczęściej podlegające jeszcze negocjacjom w przypadku zaawansowanych rozmów handlowych.

– Ze statystyk Metrohouse wynika, że średnia kwota wynegocjowana w 2014 r. przy sprzedaży działki to 5 procent ostatniej ceny ofertowej. W odróżnieniu od rynku mieszkań zdarzały się nie tak rzadkie przypadki, kiedy wynegocjowana kwota przekraczała 20 proc. ceny wyjściowej (11 proc. transakcji). Dlatego podawane ceny ofertowe należy traktować jako stawkę do dalszych negocjacji. O ile w przypadku rynku mieszkań osiągnięcie upustu sięgającego 20 proc. jest trudne, na rynku działek jest to możliwe - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych