PARTNER PORTALU

Rośnie liczba licytowanych nieruchomości

Rośnie liczba komorniczych licytacji nieruchomości oraz zainteresowanie licytacjami; ceny nieruchomości są atrakcyjne, więc popyt jest coraz większy - tłumaczy rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus.

Autor: PAP 27 listopada 2015 08:33

"W ostatnim okresie wzrosła liczba egzekucji z nieruchomości, a co się z tym wiąże - liczba licytacji nieruchomości" - przyznała rzecznik Krajowej Rady Komorniczej (KRK). Jej zdaniem w najbliższych latach należy spodziewać się większej liczby licytacji nieruchomości w związku z informacjami o znacznej liczbie ich zajęć w toku egzekucji komorniczych.

Z danych KRK wynika, że w 2012 r. liczba sprzedaży w trybie licytacji wyniosła ponad 5,5 tys., a na koniec 2014 r. sprzedano już 9 513 nieruchomości. "Obserwujemy aktywne zainteresowanie licytacjami, co może być wynikiem rosnącego popytu zarówno w związku z sytuacją gospodarczą, jak i możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą niż rynkowa" - oceniła rzecznik KRK.

Według Janus cena wywoławcza na licytacjach wynosi 3/4 wartości nieruchomości na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej.

Informacje o licytacjach komorniczych można znaleźć w kilku miejscach.

"Komornik dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości ma obowiązek ogłosić to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości" - przypomniała rzecznik. W obwieszczeniu o licytacji muszą się znaleźć m.in.: położenie oraz przeznaczenie gospodarcze nieruchomości, imię i nazwisko dłużnika, numer księgi wieczystej, czas i miejsce licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania, wysokość rękojmi, którą licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć (jest to 10 proc. wartości wywoławczej nieruchomości).

Komornik ma też obowiązek zamieszczać ogłoszenia na prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą portalu www.licytacje.komornik.pl. Korzystający z portalu bezpłatnie uzyskują tam dostęp do obwieszczeń o planowanych licytacjach, a informacje przesyłane są bezpośrednio z kancelarii komorniczych. W serwisie jest też system powiadamiania o nowych licytacjach za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Janus powiedziała, że warto korzystać z tego portalu. "Jest bezpłatny i największy pod względem liczby nieruchomości oraz zasięgu terytorialnego. Do obwieszczeń załączane są często zdjęcia oraz mapy z dokładnym położeniem nieruchomości" - podkreśliła. Na stronie KRK można też znaleźć informację o tym, kiedy można obejrzeć daną nieruchomość oraz numery jej przypisanych dokumentów.

"Nieautoryzowane przez Krajową Radę Komorniczą portale mogą być niekompletne" - zastrzegła rzecznik.

Z praktyki wynika, że przedmiotem licytacji komorniczych są w ostatnich latach lokale wymagające gruntownego remontu, o średnim stanie technicznym, w stanie deweloperskim oraz o bardzo wysokim standardzie, wymagające jedynie kosmetycznych poprawek.

Przepisy stanowią, że licytację nieruchomości prowadzi komornik pod nadzorem sędziego - zazwyczaj w sądach rejonowych. Ma ona charakter publiczny. W przetargu nie mogą aktywnie uczestniczyć m.in. dłużnik i komornik oraz ich najbliższa rodzina, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły - np. cudzoziemcy.

Po tzw. wywołaniu licytacji komornik podaje do wiadomości obecnych najważniejsze dane licytowanej nieruchomości - np. przedmiot przetargu i cenę wywoławczą. Jak wskazała Janus, to bardzo ważny etap licytacji. "Błędnie przekazane informacje mogą znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniu licytantów" - wyjaśniła rzecznik.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych