PARTNER PORTALU

Rośnie liczba wniosków o dopłatę z programu MdM

Po I kw. pula 715 mln zł zarezerwowanych na dopłaty do kredytu mieszkaniowego w ramach programu Mieszkanie dla młodych skurczyła się o przeszło 220 mln zł.

Autor: wyborcza.biz 07 kwietnia 2015 09:17

Zarządzający programem MdM Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podał właśnie dane, z których wynika, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy dopłaty pochłonęły ledwie 207 mln.

Wskutek wzrostu limitu cenowego, który obowiązuje w tym programie, z każdym kwartałem w ofercie deweloperów zwiększała się liczba mieszkań objętych rządowym dofinansowaniem. Poza tym, dopłata może zastąpić wymagany przez banki co najmniej 10-proc. wkład własny. W efekcie - jak informuje BGK - po pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba wniosków o dopłatę, które złożyły banki w imieniu kredytobiorców, jest blisko trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wysokość zgłoszonego zapotrzebowania na dofinansowanie wkładu własnego przekroczyła 220 mln zł, czyli już teraz jest większa od wszystkich dopłat wypłaconych w ubiegłym roku. Dodajmy, że lwią część tych dopłat BGK przyznał w ubiegłym roku, a dopiero w tym je wypłaci, gdyż z założenia są one ostatnią transzą płatności dla dewelopera.

Przypomnijmy, że beneficjentami programu mogą być osoby, które nie ukończyły 35. roku życia (w przypadku małżeństw to kryterium wiekowe musi spełnić przynajmniej jedno z małżonków). Kupowane mieszkanie lub dom musi być pierwszym własnym lokum. Jego powierzchnia nie może przekroczyć odpowiednio: 75 i 100 mkw. Przy czym rodziny z co najmniej trójką dzieci mają możliwość kupienia mieszkania lub domu większego o 10 mkw. Spełniający powyższe warunki singiel i rodzina bezdzietna dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata wyniesie 15 proc. Oczywiście jest ona limitowana.

BGK przyznał do tej pory przeszło 18,3 tys. dopłat. Ich średnia wysokość sięga 23 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych